İçeriğe atla

Google+ deneme sürecinde

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Temmuz 2011, Cumartesi

Google+ (Google Plus) logosu

Google tarafından yönetilen yeni sosyal ağ projesi Google+ 28 Haziran 2011'de test edilmek amaçlı beta sürümüyle hizmete girdi. Bazı çevreler tarafından Google'ın bu büyük sosyal ağ girişimi, yarım milyar üyesi bulunan Facebook'a rakip olarak görülüyor. İnternet uzmanları ise Google'ın sadık Facebook kullanıcılarını çekmekte büyük zorluk yaşayabileceğini belirtiyor.

Google'ın diğer projeleriyle entegre çalışan bu sosyal ağ projesi şimdilik davetiye ile üye kabul ediyor. Bu davetiye sistemi Google+'a üye olmak isteyenleri heyecanlandırıyor. Ve bu heyecan da bazı internet dolandırıcılarının da dikkatini cezbediyor. Siber güvenlik firması Sophos'un tespitlerine göre gerçekçi görünen davetiyeler insanları, bir ilaç satım sitesi gibi görünen ve 4 Temmuz Amerikan Bağımsızlık günü indirimi gerçekleştiğini söyleyen bir dolandırıcılık sitesine yöneltiyor.

Google yetkilileri, Google+ hizmete girdikten 6 saat sonra üyelik sistemini yoğun ilgiden doalyı geçici olarak kapattıklarını belirttiler. Şirketin başkan yardımcısı Vic Gundotra aşırı talepten dolayı böyle bir durumla karşılaşıldığını belirtti. Üyelik sistemine ne zaman dönüleceği konusunda ise bir açıklama olmadı.

Google+ kullanıcılarına arkadaşlarını belli gruplara ayırarak her bir grupla farklı paylaşımlar yapma imkanı tanıyor. Birden fazla kişi ile canlı video konferansı yapabilme de projenin hizmetleri arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra toplu anında mesajlaşma ve ağ içerisinde ortak ilgileri bulunan kişilerin birbirini bulabilmesi gibi imkanlar mevcut.

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları ise Altın Kalkan Projesi dahilinde sansürlenen Google+'a erişemiyor.

Kaynaklar