Gaz bombası emekli öğretmenin hayatına mal oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

31 Mayıs 2011, Salı

Artvin'in Hopa ilçesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı Ak parti mitingi öncesinde ve sonrasında olaylar yaşandı. Erdoğan'ı protesto etmek isteyen grupla polis arasında çıkan çatışmada polis gaz bombasına başvurdu.

Polis, halay çekerek eğlenen ve eylem yapan eylemcilerin üzerinden 3 adet helikopterle yakın bir şekilde geçti. Bunun üzerine kalabalık "Yuh" tepkileri verdi. İlçe'de eylemlecilerin HES projelesini ’Su haktır, satılamaz’ pankartı açarak protesto etmesi üzerine eyleme polis müdahalesi başladı. Gruptaki bazı kişiler kaldırım taşlarını sökerek polise atmaya başlaması üzerine polis biber gazı ve tazikli su ile karşılık verdi. Göstericiler kendilerine atılan gaz bombalarını polise geri attı. Gaz bombalarından etkilenen 54 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek hayata veda etti. Yakınları ve arkadaşları polisin biber gazlı müdahalesinden sonra Lokumcu'yu tekmeleyerek kalp krizi geçirmesine neden olduğunu iddia etti. Polislerden ve toplumdan birçok kişi yaralanarak ya da biber gazından etkilenerek hastahanelere kaldırıldı. Ölüm haberini alan Hopalılar ilçe meydanına akın etti. İstanbul, Taksim Meydan'ında ve Ankara'da da eylemler düzenlendi.

Aynı zamanda başbakanın korumalarından biri kafasına isabet eden taş yüzünden araçtan düşerek ağır yaralandı. Koruma, Hopa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olay esnasında silahlı saldırı olduğunu sanan başbakan korumaları havaya dakikalarca ateş açtı. İnsanlar dakikalarca ayağa kalkamadı.

Erdoğan ise "Ben Hopa'ya eşkiyaların indiğini bilmiyordum. Meğerse eşkiyalar Hopa'ya da inmiş" diyerek eylemcileri eleştirdi. Ak Parti'nin Trabzon mitinginde ise Trabzonsporlular miting alanına sokulmadı.

Kaynaklar