İçeriğe atla

Fenerbahçe küme düşmeyecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Ağustos 2011, Cumartesi

Fenerbahçe Spor Kulübünün Türkiye Futbol Federasyon (TFF) tarafından UEFA Şampiyonlar Liginden men edilmesinin ardından Ali Koç başkanlığındaki Fenerbahçe yönetimi Fenerbahçe'nin ligten de düşürülmesi için talepte bulundu. Ali Koç'un olaydan daha önce basın mensuplarıyla yaptığı konuşmada, Koç, Fenerbahçe'nin UEFA Şampiyonlar liginden men edilerek suçlu sayıldığı o halde ligden de düşürülmesi gerektiğini savunmuştu. TFF başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın katıldığı bir canlı yayın sırasında telefonla bağlanan Fenerbahçe başkanvekili Nihat Özdemir bu isteği tekrarlamıştı. Son olarak bir kısım taraftarın ve futbolcuların da desteğini alan yönetim bu talebini Ali Koç ve Alaettin Yıldırım aracılıyla TFF yetkilileriyle konuştu.

Ligten düşürülme talebini değerlendiren TFF bir basın açıklaması yaptı. Ve bu talebi kabul etmediğini bildirdi. Böylece her iki ligin fikstürlerinde de bir değişiklik olmayacağı resmileşti. Federasyon, UEFA müfettişini onların çağırdığı ve UEFA'ya Fenerbahçe hakkında bilgilendirme yapıldığı gibi iddiaları da cevapladı. İddiaları kabul etmeyen Türkiye Futbol Federasyonu UEFA ile yapılan yazışmaları da internet sitesinde yayınladı.

Trabzonspor Profesyonel Futbol Takımı'nın Fenerbahçe yerine UEFA Şampiyonlar Ligine gitmesine olayına itiraz eden Fenerbahçe'nin Tahkim Kuruluna yaptığı başvuru reddedilmişti. Tahkim Kurulu yaptığı açıklamada, yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Kurul şöyle konuştu: "UEFA, Fenerbahçe'nin bu seneki Şampiyonlar Ligine katılma yeterliliği bulunmadığını belirtmiştir. Gerek TFF'nin, gerekse de Fenerbahçe'nin UEFA'nın her türlü karar, talimat ve bildirimlerine uyma yükümlülüğü bulunmaktadır"

Öte yandan Fenerbahçe'nin yerine UEFA Şampiyonlar Ligine gidecek Trabzonspor'un rakipleri belli oldu. Buna göre Trabzonspor 4 kişilik grupta Inter, CSKA Moscow ve Lille yer alıyor.

Kaynaklar