FIFA skandalı İngiltere'ye pahalıya maloldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Aralık 2010, Pazar

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, rüşvet isteyen iki yöneticisinin işine son verdi. Skandal, İngiliz Sunday Times gazetesinin haberiyle ortaya çıktı.

2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak isteyen İngiltere FİFA’nın kararıyla yıkıldı. Sunday Times gazetesi, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkeyi seçen FIFA’nın iki yöneticisinin oyları karşılığında rüşvet almaya çalışırken yakalandığını yazdı. FIFA yetkililerinin İngilız medyasının yolsuzluk iddialarını sık sık gündeme getirmesine tepkili olduğu biliniyor. Spor çevreleri Sunday Times haberi yayınlayınca bunun İngiltere'ye verilecek olumsuz oyların sayısını arttıracağı tahmininde bulunmuştu, nitekim öyle de oldu.

FIFA’nın acilen toplanan Etik Komisyonu, skandala karışan iki yöneticisi Nijeryalı Amos Adamu’yla Okyanusya Futbol Federasyonu Başkanı Reynald Temarii’nin işlerine son verdi. Komisyon Başkanı Claudio Sulser, skandalın FIFA’ya büyük zarar verdiğini söylüyor:

“FIFA hakkında neredeyse konuşulan her konu yolsuzluk skandalıyla ilgili. Bize karşı olumsuz bir hava var. Bu yaşananlar şaka değil. FIFA çok büyük bir kuruluş ve birçok yerde çıkarları var. Bazen işler istendiği gibi gitmeyebilir. Ama şimdi her şeyi büyük şeffaflık içinde düzeltmeye çalışıyoruz.”

Futbol yazarı Martin Lipton, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkenin belirlenmesinde her zaman yolsuzluk iddialarının var olduğunu söylüyor:

“Herşey kimin kimlerle arkadaşlık ettiğinde ve para meselesinde yatıyor. Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmanın ekonomik getirisi çok büyük. Yeni stadyum inşa edebilirsiniz, altyapı kurabilirsiniz. Dünya Kupası, ev sahibi ülkenin ekonomisine milyarlarca dolar sermaye akıtır.”

Sunday Times’ın haberinin bedelini İngiltere’nin ödediği söyleniyor. FIFA yöneticileri İngiliz medyasının örgüt içindeki yolsuzluğu ortaya çıkarmasından hiç memnun değil.

“FIFA yöneticileri bile yolsuzluğu kabul ediyor. Bana sorarsanız Sunday Times bu haberle iyi bir iş yaptı. Var olan yolsuzluğu ortaya döktü.”

Dünya Kupası’nın 2018 ve 2022 ev sahipleri 2 Aralık’ta Zürih’te yapılacak oylamada belirlendi. Şanslı ülkelerin Rusya ve Katar olduğu açıklandı. Rusya 2018’de Katar da 2022’de Dünya Kupası’nı ağırlayacak.

Sonuçlar belli olsa da FIFA’daki yolsuzluk iddialarının uzun süre dünya spor çevrelerinde yankılanmaya devam etmesi bekleniyor. benziyor.

Kaynaklar