İçeriğe atla

Erzurum Universiade Kış Oyunları'nın açılış töreni yapıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

30 Ocak 2011, Pazar

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Erzurum'da düzenlenen 25. Üniversiteler Kış Oyunları başladı. "Anadolu'nun zirvesinde buluşalım" sloganını taşıyan oyunların açılış töreni Cemal Gürsel Stadyumu'nda düzenlendi. Gösterileri 21 bin kişi izledi.

Gösteriler tören kortejinin geçişi ile başladı. Bandonun stadyuma girişinin ardından Türk milli marşı çalındı. Dünyanın dört bir yanından gelen sporcular alfabetik sırayla stadyuma girerek izleyenleri selamladı. Tören yoğun kar yağışı altında gerçekleşirken organizatörler seyircilere eldiven, bere ve şal dağıttı.

Açılış konuşmasını Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptı. Bu tip organizayonların genellikle büyük illerde yapıldığını hatırlatan Gül, "Doğu'nun kapısı Erzurum'da bu organizasyonun gerçekleşmesi Türkiye için büyük bir başarıdır" dedi. Açılışı Gül, Şahin ve Erdoğan birlikte izledi. Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Erzurum seninle gurur duyuyor" tezahüratları eşliğinde kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Erdoğan, "Erzurum'u tanımanızı dilerim. Bu oyunların 5 yıldızı var. Bu 5 yıldız 5 kıtanın buluştuğu bir oyunlar manzumesi. Burada barış var. Burada kardeşlik var. Burada sevgi var. Burada coşku var, heyecan var. İnanıyorum ki Kış Oyunlarıyla, bundan sonra Kış Olimpiyatları'nın takipçisi olacağız. Erzurum'a bu yakışır ve yakışanı gerçekleştireceğiz. Durmayacağız, emin adımlarla çok daha farklı bir Erzurum için yarınlara yürüyeceğiz." dedi.

Erzurum'da düzenlen oyunlarda maskot olarak "Kanka" isimli çift başlı bir kartal kullanılıyor. 80 ülkede televizyondan naklen yayınlanan açılışta Anadolu Ateşi dans topluluğu, ciritlerle atlıların stada girmesinin ardından çift başlıklı Selçuklu Kartalı'nın temsilî uçuşunu sahneledi. Bunu Erzurum Türküsü ve ipek yolculuğunun ardından Kafdağı mitolojisi esintilerini taşıyan gösteri izledi. Daha sonrada semazenler gösterilerini sergilediler. Bu gösterilerin ardından şarkıcı Kenan Doğulu bir konser verdi.

Kaynaklar