İçeriğe atla

Ermeni soykırım reddini cezalandıran yasa Fransa Senatosundan geçti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Ocak 2012, Pazartesi

Fransa'da Ermeni soykırım reddini cezalandırmayı öngören yasa Fransa Senatosundan geçti. 86'ya karşı 127 oyla kabul edilen yasa teklifinde, "Kanunlar tarafından tanınan soykırımların inkarı yasaklanır" ifadesine yer verildi. Soykırımı inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin Avro tazminat cezasıyla yargılanacak. Yasa, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin onayından sonra yürürlüğe girecek. Parlamento, 2001 yılında "Fransa, 1915'deki Ermeni soykırımını tanır." yasasını kabul etmişti.

Meclis ve Senato'da 60 senatör ve milletvekilinin yasa teklifine itiraz ederek anayasa mahkemesine gideceği gündemde.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tepkisini "Pişkin ve pervasız Fransa yönetimi, seri cinayetlere dönük merakı ve ilgisi varsa önce aynaya bakmalı ve zalimlikle iç içe geçen karanlık suratı orada görmelidir." ifadeleriyle gösterdi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı grup toplantısında: "Gerek Fransa Ulusal Meclisinde gerek Senatoda kabul edilen teklif, bizim için tamamen yok hükmündedir." ifadesine yer verdi. Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Meclis gibi Senatoda da az sayıda üyenin katılmasından dolayı yasayı "sipariş yasa" olarak tanımladı. T.C. Dışişleri Bakanlıklığı ise açıklamasında: "Her yönüyle sorunlu ve bir sorumsuzluk örneği olan bu kararı şiddetle kınıyoruz ve bu karara tepkimizi her türlü platformda dile getireceğimizi ilan ediyoruz. Daha önceden üzerinde düşündüğümüz önlemleri uygun gördüğümüz şekilde süratle devreye sokmaktan çekinmeyeceğimizin hatırlatılmasında fayda görüyoruz." ifadesine yer verildi.

Yasanın kabulu Ermeniler tarafından coşkuyla karşılandı. Yasanın Fransa Senatosundan geçişi üzerine Ermenistan Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada: "Sadece Ermeni- Fransız halkları arasındaki dostluk tarihine altın harflerle yazılacak bir gün olarak değil, insan hakları tarihine geçecek tarihi bir gün. Bu sayede insanlığa karşı suçu önlemek için kurulan mevcut mekanizmalar daha da güçlenecek." ifadesine yer verdi.

Kaynaklar