İçeriğe atla

Erdoğan Kuzey Kıbrıs'ta

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Temmuz 2011, Salı

Recep Tayyip Erdoğan
KKTC ve Türkiye bayrakları yan yana dalgalanırken

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gitti. Erdoğan Ercan Havalimanı'nda askeri tören ve havaalanı önüne toplanan kalabalık tarafından karşılandı, kalabalığa hitap etti, yarın da Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılacak. Ülkede Erdoğan için özel hazırlık yapıldı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın geleceğini açıkladığı günden beridir adada çalışmalar başlamış durumda. Erdoğan'ın geçeceği güzergahta bulunan tüm yollar temizlendi. Bölgedeki bir muhabirimizin görüş aldığı bir bölge sakini, "keşke her ay Erdoğan gelse de bu yollar temizlense" dedi. Caddelerdeki ve anayollardaki çoğu reklam panolarına "Dünümüz bir, yarınımız bir, tek yüreğiz" yazan Erdoğan posterleri konuldu. Başkent Lefkoşa'da Lefkoşa Türk Belediyesi'nin "şehrimize hoşgeldiniz" ilanları da dikkat çekti. Ülkede neredeyse tüm ulusal gazetelerin arka sayfasında son birkaç gündür reklam panolarındakilere benzer ilanlar yayımlandı. Erdoğan'ın geçeceği tüm yollarda sıkı güvenlik önlemleri alındı. Bu yollardan biri olan Lefkoşa'daki Mehmet Akif Caddesi'nin bir şeridi trafiğe kapatıldı, park yerlerinin önüne polis şerit çekti ve kısa aralıklarla polisler yerleştirildi. Aşırı solcu Afrika gazetesi "yağlamaktan grasso yağı kalmadı" diye manşet atarken, başbakan İrsen Küçük, "sayın başbakanı olması gerektiği gibi karşılayacağız" açıklamasında bulundu.

Erdoğan Atatürk Havalimanı'ndan uçağa binmeden önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan Kıbrıs için federasyon isteğini yinelerken "Biz tanımadığımız bir Rum Yönetimi ile nasıl olur da onunla masaya oturmak gibi bir şeyi kabul edebiliriz. Bu teklifin bize yapılması yanlıştır. AB ne düşünür bizi ilgilendirmez. AB onları kabul ederken bunu düşünseydi. Bize karşı yanlış yaptılar, dürüst davranmadılar. Kıbrıs'ta müstakil bir devlet yoktur. Kuzeyde Türk devleti var. Onlar sadece güneyde var. Kimse bizi aldatmaya kalkmasın şu anda hatla ayrılmış bir Kıbrıs var. Dönem başkanlığı verirlerse, biz bunu tanımıyoruz. Masaya da oturmayız" dedi.

Ercan Havalimanı'nda uçaktan inen Erdoğan, başbakan İrsen Küçük, kabinenin tüm bakanları tarafından ve bir askeri törenle karşılandı. Havaalanı çıkışında binlerce kişilik bir kalabalık Erdoğan'ı karşıladı. KKTC ve Türkiye bayrakları taşıyan kalabalıkta bulunan Filistin, Pakistan ve Sudan bayrakları da dikkat çekti. Erdoğan kalabalığa hitap etti ve aşağıdaki gibi sözler söyledi:

  • "Yarın 20 Temmuz sizlerle birlikte yine Kuzey Kıbrıs‘ımızda Özgürlük Bayramımızın yeni bir yıl dönümünde birlikte olacağız"
  • "1974 hiç bir zaman bizim anılarımızdan çıkmıyor, çıkmayacak. Biz, artık farklı bir sürecin içerisindeyiz, kimse ama kimse Kuzey Kıbrıs‘ın Türk‘üne hiçbir zaman kalkıp da kölelik uygulamasını yapamaz. Kimse kendine göre kuracağı hesaplarla Kuzey Kıbrıs üzerinde çeşitli planlar uygulayamaz. Ne ambargo ne izolasyon. Bunların hiçbirisi Kuzey Kıbrıs‘a uygulanamaz."
  • "Biz et ve tırnak gibiyiz. Kim ki bu vücudun azalarını, uzuvlarını birbirinden ayırmak istiyorsa yanlış bir yoldadır. Şunu iyi bileceğiz: Bu topraklar şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş topraklardır. Dolayısıyla şehit kanlarıyla, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde kimseye operasyon müsaadesi veremeyiz. Her zaman şunu söyledik: Adil, kapsamlı ve kurucu iki devlet anlayışı kabul edilmediği sürece burada bir adım atılması mümkün değildir."
  • "Şu anda Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır"
  • "Oturduk konuştuk ama onlar buna sadık kalmadılar. Biz sadık kaldık. Siz sadık kaldınız, yüzde 65 ‘evet‘ dediniz. Ama Güney yüzde 75 ‘hayır‘ dedi. AB müktesebatında böyle bir yapı yoktur. Sözlerinde durmadılar ama; siz sözünüzde durdunuz ve biz haklıyız. Şimdi dünyanın neresine gidersek gidelim, sizin o tavrınız her yerde bizim haklılığımızı ifade ediyor. Biz onlara şunu söylüyoruz. Diyoruz ki; ‘siz bizden ne istediniz? Referandum. Yapıldı mı bu referandum? Yapıldı. Peki Kuzey sizin arzularınız istikametinde ‘evet‘ dedi mi? Dedi. Güney ‘hayır‘ dedi. Peki siz onları ödüllendirdiniz. Kuzey‘e ne yaptınız?"
  • "Sevgili kardeşlerim, şunu unutmayın; biz biriz, beraberiz, tek yüreğiz. Sizlere Anavatan‘dan getirdiğim selam ile sesleniyorum. Aramıza fitne-fesat sokmak isteyenlere, sakın ha aldanmayınız"
  • "Duble yollarla inşallah Kuzey Kıbrıs‘ımızın her yanını tamamıyla ulaşımda farklı bir konuma ulaştıracağız. Temelini biliyorsunuz Mart ayında attık. Artık Türkiye‘den, burada da oluşturacağımız barajlara suyumuz geliyor. 3 yıl içinde bu projeyi tamamlayacağız. Artık Kuzey Kıbrıs‘ın tamamıyla su sorunu diye bir şeyi olmayacak. Elektrik enerjisi sorunumuz zaten yok. Ama Güney‘in halini görüyorsunuz değil mi? Fakat şu anda sizler, Türkler olarak Rumlara bir insanlık dersi verdiniz. ‘Bizde var, size de elektrik veriyoruz‘ dediniz. Aksi birşey yapmadınız. Niye? Çünkü bizlere yakışan o da onun için. "
  • "Sevgili kardeşlerim, bu akşam bazı programlar var, bir taraftan onları halledeceğiz. Ve yarın anma törenlerinde sizlerle bir arada olacağız. Şunu unutmayın; Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bir kardeşiniz olarak, tüm bakan arkadaşlarımla, hükümetimiz olarak, milletimiz olarak biz sizleri seviyoruz. Ve birliğimiz, beraberliğimiz gücümüz olacaktır. Bunu unutmayın. Ve bu gücümüzü inşallah kimse zafiyete uğratamayacaktır."

Erdoğan havaliamından sonra Boğaz Şehitliği'ne ve Fazıl Küçük'ün kabri olan Anıttepe'ye geçti ve bunun ardından başkent Lefkoşa'ya vardı. Lefkoşa'da cumhurbaşkanlığına giden Erdoğan, burada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile basına kapalı bir görüşme ve görüşme sonrasında ortak bir basın açıklaması yaptı. Buradan başbakanlığa geçecek olan Erdoğan, burada da Başbakan İrsen Küçük ile görüştü. Bunun ardından BRT-TRT ortak yayını olan bir açık oturuma katıldı ve Lefkoşa Merit Otel'e geçti.

Erdoğan, yarın Kıbrıs Harekâtı'nın 37. yıldönümü olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına da katılacak. Erdoğan, KKTC ikinci cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşecek, bunun ardından Gazimağusa'ya geçecek, burada Namık Kemal Meydanı'nda halka seslenecek; ama Rum medyasında olan beklentinin aksine Kapalı Maraş'ı ziyaret etmeyecek. Bunun ardından da Dipkarpaz'da, Recep Tayyip Erdoğan İlkokulu'nda halka hitap edecek olan Erdoğan, bunların ardından adadan ayrılacak.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.