Erdoğan'dan Provokasyon Yorumu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

11 Ocak 2013, Cuma

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te üç kadın PKK üyesinin öldürülmesinin barış sürecini baltalama girişimi ya da iç hesaplaşma olabileceğini söyledi.

Fransa’da polis sabah aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç örgüt üyesinin Paris’te öldürüldüğünü açıkladı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, üç kadının infaz tarzında, başlarından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

Polis, üç kadının kurşunlanmış cesetlerini sabah saatlerinde Paris’teki Kürt Enformasyon Merkezi’nde buldu. Polis Cansız’la birlikte öldürülen iki kadından birinin Kürt Kültür Merkezi'nde çalışan ve merkezi Brüksel’de bulunan Kürt Ulusal Kongresi’nin Paris temsilciliğini yapan 32 yaşındaki Fidan Doğan olduğunu açıkladı. Üçüncü kurbanın kimliği ise Leyla Söylemez olarak açıklandı. Polis Söylemez’in “genç bir eylemci” olduğunu bildirdi. Olayla ilgili olarak cinayet soruşturması yürütülüyor.

Paris’teki Kürt merkezinin yöneticisi, üç kadını en son Çarşamba günü öğle saatlerinde gördüğünü söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, cinayet mahallini ziyaret etti ve ölümlerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Valls, “Üç kadının infaz edilmesi çok ciddi bir durumdur. Bu nedenle buradayım. Bu cinayetler kabul edilemez. Olay, hem savcılık hem de terörle mücadele birimlerince soruşturuluyor,” dedi.

Bu arada Paris’teki Kürt merkezi çalışanları, “Hepimiz PKK’lıyız” şeklinde slogan atarak cinayetlere ilişkin tepkilerini dile getirdi, cinayetlerden Türk hükümetini suçladı. Merkez çalışanları, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın da Türk hükümetiyle işbirliği yaptığı suçlamasında bulundu.

Başbakan Erdoğan:Provokasyon

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Paris’te üç PKK’lının öldürülmesini provokasyon olarak niteledi. Senegal’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bu cinayetlerin, terörle mücadele çerçevesinde başlatılan görüşmeleri baltalamak amacıyla işlenmiş olabileceğini kaydetti. Başbakan cinayetlerin bir iç hesaplaşma nedeniyle de işlenmiş olabileceğini belirtti, olayın “aydınlatılmasını beklemekte fayda var” dedi.

Kaynakça