İçeriğe atla

Endonezya'da 7.2 büyüklüğünde deprem

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Mayıs 2010, Pazar

Depremin sallantı haritası

Endonezya'nın Açe eyaletinde bu sabah saat 05:52 (UTC)'de en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde bazı evler hasar gördü; fakat ölü veya yaralı olduğuna dair bir bilgi gelmedi.

Deprem, başkent Cakarta'nın 1620 kilometre kuzeydoğusunda, 3.775°K, 96.055°D koordinatlı yerde meydana geldi. Ayrıca depremin merkezi Endonezya'daki Lhokseumawe kentinin 195 kilometre güneybatısında, Banda Açe kentinin 215 kilometre güney-güneydoğusunda ve Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'un 630 km batısındaydı.

Depremin ardından Hint Okyanusu için tsunami uyarısı verildi; fakat Pasifik için verilmedi. Daha sonra verilen uyarı deniz seviyesi gözlemleri sonucu önemli bir tsunaminin oluşmadığı bildirildiği için kaldırıldı.

Deprem sonucu olarak ciddi bir zarar bildirilmedi. Bazı evlerin hasar gördüğü biliniyor. Deprem sırasında insanların evlerinden aceleyle çıktığı ve bazı kişilerin de yüksek yer aradığı belirtildi. Ayrıca depremin sonucu olarak bölgede elektriğin kesildiği; fakat kabloların zarar görmediği öğrenildi.

Kaynaklar