Emekli Orgeneral Teoman Koman ifade verdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Ekim 2012, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından devam edilen Ergenekon davası kapsamında, Silivri Ceza İnfaz Kurumunda oluşturulan mahkeme salonunda görülmeye devam edilen duruşmaya emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, CHP Milletvekili Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık katıldı.

Görülmekte olan davada tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı [[v|Doğu Perinçek}} hakkında duruşmalardan men kararı verilmişti. Ancak aynı davada tutuklu olan diğer sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile birlikte, 28 Şubat davasının tutuklu sanıklarından olan eski Jandarma Genel Komutanı ve MİT Müsteşarı olan Teoman Koman'ın her iki sanığın savunma tanığı olarak dinlenmesi nedeniyle duruşmaya sonradan katıldı.

Koman duruşmada öncelikle, 76 yaşında olduğunu ve hakkında açılmış bir dava bulunması nedeniyle Sincan'da tutuklu olduğunu söyledi. 1986 ile 1988 yılları arasında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcığılı görevini yürüttüğünü belirten Koman, bu tarihten sonra iki yıl süreyle Mit Müsteşarlığı görevinde bulunduğunu belirtti. 1995 yılında davanın tutuklu sanıklarından Veli Küçük'ü Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı sırada tanıdığını, Küçük'ün o yıllarda Kocaeli İl Jandarma Komutanı olduğunu ve tayinini Giresun İl Jandarma Komutanlığı emrine gerçekleştirdiğini ve aynı zamanda Küçük'ün Bilecik'te Tugay Komutanlığı görevini yaptığını da söyledi.

Duruşma esnasında kendisine JİTEM isimli devlete bağlı bir birimin varlığı sorulduğunda ise Koman; "Jandarma İstihbarat kurumu olarak kurulmuş. Daha sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan bazı insanlar, JİTEM ismini kullanmışlar. Ancak böyle resmi bir birim yoktur. Bunu duyunca bir takım insanların illegal amaçları için bu ismi kullandıkları yönünde bir emir yayınlandı. Ben de kendi dönemimde yasakladım." dedi.

Davada tutuksuz yargılanmasına devam edilen emekli Albay Arif Doğan'ı tanıyıp tanımadığı ve Doğan'ın "JİTEM'i ben kurdum sözleri" kendisine sorulduğunda; Teoman Koman "Haberim yok. JİTEM'in yaptığı faaliyetlerden de haberim yok" şeklinde cevap verdi.


Kaynakça