İçeriğe atla

El Cezire Filistin Yönetimiyle ilgili yeni gizli belgeler yayınladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Ocak 2011, Salı

El Cezire televizyonu tarafından yayınlanan yeni gizli belgeler, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın, İsrail’in 5 milyon Filistinli mülteciyi kabul etmesini istemenin “mantıksız” olduğunu söylediğini belirtiyor.

El Cezire’ye sızdırılan gizli belgelere göre Mahmud Abbas için yalnızca bir milyon Filistinli mültecinin geri dönüşünün sağlanması bile, İsrail’in sonunu getirebilir.

Belgeler, bunun yerine Filistinli görüşmecilerin İsrail’le on yıl boyunca her yıl 10 bin mültecinin dönüşü konusunda anlaştığını öne sürüyor. Bu da geri dönecek mülteci sayısının 100 binden yukarı olmaması anlamına geliyor.

Filistinliler şimdiye kadar 1948 ve 1949’da yaşanan savaştan bu yana evlerini terk eden tüm mültecilerin ülkelerine dönmesi gerektiğini savunuyordu. İsrailli liderler ise, bu kadar büyük çapta bir kitlesel dönüşün ülkelerinde Yahudi çoğunluğun durumunu tehlikeye atacağını ileri sürüyor.

Yeni belgelere göre ayrıca 2008 ve 2009’daki barış görüşmelerinde dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin boşaltılması karşılığında halen İsrail’de bulunan bazı Arap köylerinin yeni Filistin devletine nakledilmesi önerisinde bulunmuş.

Mahmud Abbas’ın yardımcılarından biri, El Cezire’nin yayınladığı belgelerden televizyonun merkezinin bulunduğu Katar’ı sorumlu tuttu. Yaser Abid Rabbo, Katar Emirliği’nin asılsız iddialar ve yalanların yayınlanmasına izin vererek Filistin çıkarlarına bilerek zarar verdiğini iddia etti.

Kaynaklar