İçeriğe atla

Domuz gribinde alarm seviyesi 6'ya çıktı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Haziran 2009, Cuma

2009 yılı içinde H1N1 virüsünden etkilenen ülkelerin haritası. ██ kesinleşmiş ölüm ve enfeksiyon vakaları██ kesinleşmiş enfeksiyon vakaları██ kesin olmayan enfeksiyon vakaları Durum sürekli değişiklik gösterdiği için harita çok sık olarak değiştirilebilir.
Rapor edilen vaka sayılarına göre ülkeler██ +500 vaka██ +50 vaka██ +5 vaka██ +1 vaka

Domuz gribinde alarm seviyesi dün 6. seviyeye çıkarıldı. Böylece 41 yıl aradan sonra ilk kez küresel salgın uyarısı yapıldı. En yüksek alarm seviyesi olan 6. seviye küresel salgının başladığı anlamına geliyor. Öte yandan dün itibariyle kesinleşmiş vaka sayısı 27.737'ye, domuz gribinden öldüğü kesinleşenlerin sayısı ise 141'e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü paniğe gerek olmadığını belirtti.

Dün GMT'ye göre akşam saatlerinde İsviçre'den domuz gribi aşısının üretildiği ve 1-2 hafta içinde piyasaya sürüleceği haberi geldi. İsviçreli ilaç firması Novartis H1N1/A virüsüne karşı kullanılacak aşının ilk seri üretiminin Almanya tesislerinde başarı ile gerçekleştildiğini duyurdu. 30'dan fazla hükümet aşı talebinde bulundu. Ayrıca Novartis şirketi haftada milyonlarca doz üretim yapabileceğini de belirtti.

İlgili haberler

Kaynaklar