İçeriğe atla

Domuz gribi Türkiye'de

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Mayıs 2009, Cumartesi (Güncelleme: 21 Mayıs 2009, Perşembe)

2009 yılı içinde H1N1 virüsünden etkilenen ülkelerin haritası. ██ kesinleşmiş ölüm ve enfeksiyon vakaları██ kesinleşmiş enfeksiyon vakaları██ kesin olmayan enfeksiyon vakaları Durum sürekli değişiklik gösterdiği için harita çok sık olarak değiştirilebilir.
Rapor edilen vaka sayılarına göre ülkeler██ +500 vaka██ +50 vaka██ +5 vaka██ +1 vaka

Domuz gribi Türkiye'ye de görüldü. 14 Mayıs'ta ABD'den İstanbul'a gelen bir turistte ve annesinde domuz gribi tespit edildi. Turistin Türkiye'ye giriş yaptığı havalimanındaki termal kameralardan biri 14 Mayıs günü turist ve annesinde yüksek ateş saptayınca yetkililer önlem aldı. Ulusal Grip Referans Laboratuvarlarında yapılan tetkikler sonucu turist ve annesinde domuz gribi virüsü bulunduğu belirlendi. Tüm önlemler üst seviyeye çıkarıldı. Olayı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Recep Akdağ bir açıklama ile doğruladı.

Bakan Akdağ, virüs taşıyan turist ve annesi ile aynı uçakta uçan kişilerin 112 Acil Servisi araması gerektiğini söyledi. Turist ve annesi Haseki Hastanesi'nde gözlem altına alındı.

Turist ve annesinin aslında Türkiye'ye gelmediği Türkiye üzerinden Irak'a gideceği belirtildi. Turist ve annesinin bulunduğu uçakta 163 kişinin bulunduğunu belirten Akdağ, turist ve annesinin 6 kişilik ailesi ile beraber seyahat ettiğini de açıkladı.

21 Mayıs günü turist ve annesinin tamamen iyileştiği ve taburcu edildiği açıklandı.

Kaynaklar