Dolmabahçe Sarayındaki büyük tehlike

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Ağustos 2012, Pazar

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Boğazdan Dolmabahçe Sarayı'nın görünümü.

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Yrd.Doç.Dr. Kubilay Kaptan, Dolmabahçe Sarayı'nın büyük bir tehdit altında olduğunu raporladı. Bu raporda beş adet tehlike sıralanmış:

  • Deniz Müzesi ile saray arasındaki tarihi tütün deposunun yerine yüksek bir otel inşa edilmiş ve otelin temeli yerin 7 kat altına inmekte. Bu sebeple Dolmabahçe'nin temelinde kılcal çatlakların meydana geldiği gözlemlendi. Sarayın temelinde, tarihi eserlerin korunduğu depolar mevcut. Tamirat çalışmalarıyla da bu çatlakların düzeltilemeyeceği belediyeye belirtildiyse de, otelin inşaatı devam etti.
  • Binanın havalandırma tünelleri, lağım ile tıkanmış durumda. İki yıldır bu durum devam ediyor ve sarayın altında yüklü miktarda Metan Gazı birikti. Bu gazın patlama riski son derece yüksek ve herhangi bir patlama halinde sarayın havaya uçacağı, tarihi eserlerin telafi edilemez şekilde zarar görmesi an meselesi.
  • İstanbul Boğazı'ndan çok sayıda yakıt tankeri geçiyor. Bu tankerler sarayda deprem etkisi yaratabilir, olası bir faciada saraya tanker çarpabilir veya büyük bir yangın çıkabilir. Böyle bir facianın olması halinde sarayın telafisi mümkün olmayacak şekilde harap olması da an meselesi.
  • Sarayın yakınında bulunan İnönü Stadyumu genişletme ve geliştirme çalışmaları, sarayın temelini sarsabileceği gibi, deniz tarafından görülen manzarasını da bozabileceği belirtildi.


Kaynakça