Doğan Yayın Holding'e rekor ceza

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Eylül 2009, Çarşamba

Türkiye'nin en büyük medya grubu olan Doğan Yayın Holding'e usulsüzlük yaptığı gerekçesi ile 3 milyar 755 milyon TL vergi cezası verildi.

Kesilen cezanın 1.88 milyar lirası vergi aslı, 1.88 milyar lirası vergi ziyaı cezası 60 bin lirası usulsüzlük cezası ve 282,173 lirası da özel usulsüzlük cezasından oluşuyor. Cezanın duyulmasının ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki Doğan Holding'e bağlı hisselerde yüzde 12 oranında değer kaybı yaşandı.

4 Eylül itibariyle Doğan Yayın Holding'in sermayesi, 802 milyon TL, Doğan Holding'in sermayesi de 2,45 milyar TL idi. Ceza ile birlikte Doğan Yayın Holding A.Ş.'nin piyasa değeri 1.05 milyar TL'ye, Doğan Holding'in ise 2.65 milyar TL'ye geriledi.

Doğan Yayın Holding ise yaptığı basın açıklamasında “Hisse değişimi işlemlerinde iddia edildiğinin aksine, kanunun 19 ve 20. maddelerinde yer alan şartlar eksiksiz yerine getirilmiştir. Raporlarda, kanunda yer almayan şartların öne sürüldüğü ve genel kabul görmüş yaklaşımların ötesine geçilerek kişisel değerlendirmelere ağırlık verildiği gözlemlenmektedir. Bu maddelerde yönetim değişikliği olmayan hisse değişimi işlemlerinin istisnadan yararlanamayacağı yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır.” dedi.

Türkiye'de ana muhalefet lideri olan Deniz Baykal Doğan Yayın Holding'e kesilen ceza için "Bu, çok temel bir olaydır, bir rejim sorunudur, bir demokrasi sorunudur, bir hukuk devleti sorunudur" yorumunda bulundu.

Kaynaklar