İçeriğe atla

Diyarbakır'da MHP mitingi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Haziran 2011, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Milliyetçi Hareket Partisi 16 yıl sonra Diyarbakır ilinde miting düzenledi. CHP, AKP ve bağımsız adayları ağırlayan İstasyon Meydanı bugün MHP partisi için hazırlandı. Emniyet güçleri keşkin nişancılarla ve arama noktaları oluşturarak rutin güvenlik hazırlıklarını tamamladılar. Şehir dışından gelen partililerin gelişigüzel şehre girmesi önlenerek, onlara yol tayin edildi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Osmaniye gibi birçok ilden gelen MHP'li halk “Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir” sloganları attılar. Pankartlar arasında bazıları ise dikkat çekiciydi. Bunlarda şöyle yazıyordu; "Aynı bedende can gibiyiz. Biz Diyarbakırız, biz Türkiyeyiz", "Bu vatan çılgın projelerle kurulmadı".

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural oy verilip verilmemesinin bir önemi olmadığını belirtti. Burada gerekenin MHP'nin burada barışcıl siyaset yapması olduğunu vurguladı. MHP başkanı Devlet Bahçeli ise mitingte şunları söyledi.

Siz Türk milletinin eşit, onurlu ve yeri doldurulamaz birer mensubusunuz. Siz bizim herşeyimizsiniz. Gönlümüzdesiniz, dilimizdesiniz. Washington’dakiler sizi benden daha fazla sevemez. Brüksel’dekiler benden daha çok anlayamaz. Erbil’deki peşmerge sizi benden daha çok sahiplenemez.

16 yıl önce eski MHP başkanı Alparslan Türkeş Diyarbakır'a miting için gelmiş ancak çıkan olaylar nedeniyle kente giremeden geri dönmüştü. O günlerde 1’i asker 2 kişi yaşamını yitirmişti ve 46 kişi de yaralanmıştı.

Kaynaklar