İçeriğe atla

Deniz Baykal, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı'ndan istifa etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Mayıs 2010, Pazartesi

Dosya:Deniz Baykal, 18 Mayıs 2008 günü İskilip'te.jpg
Deniz Baykal (2008)

Türkiye Cumhuriyeti Ana Muhalefet Lideri ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal istifa etti. Baykal, konuşmasında kasetin Ak Parti komplosu olduğunu belirtti. Ve Bunun bir bedeli varsa, bu da CHP genel başkanlığından ayrılmaksa bunu yapıyorum. Bu anlayışla bugün genel başkanlığından istifa ediyorum. diyerek, istifa etmesinin nedenini kendisiyle ilgili olarak ortaya atılan kaset iddialarına bağladı. Baykal, kasetlerin iki haftalık bir komplo olduğunu, kendisinin bu komplo yüzünden sorgulanmasına izin vermeyeceğini ve bunun bir meydan okuma olduğunu söyledi. Baykal ayrıca, Pensilvanya'dan aldığım mesajların samimiyetine inanıyorum. dedi. Bu durum birçok kişi tarafından Baykal'ın Fethullah Gülen'in işe karışmadığını belirtmek amacıyla söylediğini belirtti. Reuters Haber Ajansı durumu Baykal'ın kendisi ve bir kadın milletvekilinin içinde bulunduğu iddia edilen görüntüler nedeniyle istifa ettiğini duyurdu. dedi. Baykal'ın yerine Cevdet Selvi'nin vekalet edeceği açıklandı.

Tepkiler

  • Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak: Ana muhalefet Lideri'nin bugün yaptığı açıklamalar en az yaşananlar kadar düzeysiz ve çirkindir. Siyasal karalamaya dönüktür. Bütün bu yaşananların sorumluluğunu siyasi iktidara yüklemeye çalışmak ahlaksız bir iftiradır, büyük bir hezeyandır. diyerek, Deniz Baykal'ı eleştirdi.
  • TDH Lideri Mustafa Sarıgül: Deniz Baykal'ın bu şekilde istifa etmiş olması üzücüdür. Ortada bir komplo varsa bunu şiddetle lanetliyoruz. Sorumlular bir an önce açığa çıkarılmalıdır. dedi.
  • Abdullah Gül de Baykal'ı telefonla arayarak duyduğu üzüntüyü belrtti.

Kaynaklar

Vikipedi Deniz Baykal hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.