İçeriğe atla

Davutoğlu: "2012'ye kadar Kıbrıs'ta çözüm olmazsa Türkiye-AB ilişkileri donar"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Temmuz 2011, Çarşamba

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ta 2012 yılının temmuz ayına kadar bir çözüm olmaması halinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin donma noktasına geleceğini söyledi. Davutoğlu, sadece Rumların yönetimi altında olan Kıbrıs Cumhuriyeti yönetiminin adanın tamamını temsilen AB dönem başkanlığını alması durumda Türkiye'nin kendilerini muhatap almayacağını da ekledi.

Davutoğlu yaptığı açıklamada, "Bu olmazsa, Rum tarafı bu müzakereleri geciktirerek Temmuz 2012’de tek taraflı dönem başkanlığını alırsa bu sadece adada bir çözümsüzlük anlamına gelmez aynı zamanda Türkiye ile AB ilişkilerinin tıkanıklığın ötesinde donma noktası anlamına gelir. Bunu sabah yaptığımız görüşmede açık bir şekilde AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephen Füle’ye de söyledim. Biz Rum Kesimi’nin çözüm olmadan üstleneceği bir dönem başkanlığında Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin sürdürülebileceği kanaatinde değiliz. Yani o dönem için bizim herhangi bir şekilde Rum Yönetimi dönem başkanlığını muhatap almamız söz konusu değildir. Bu tıkanıklığı aşmanın tedbirlerini de şimdiden almalıyız. Bu tedbir de açık şekilde çözümün bu sene sonuna kadar gerçekleşmesi ve gelecek sene içinde karşılıklı onaylarla yeni Kıbrıs devletinin dönem başkanlığını alması" dedi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ise buna cevaben "Bu tip yorumlar için doğru bir zaman olmadığını düşünüyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz bu dönem, esasında Türkiye-AB ilişkilerine, reform sürecine, katılım müzakereleri sürecine yeni bir ivme kazandırmak için doğru bir zaman. Bu hem benim görüşüm hem de bugün yaptığım görüşmelerde sayın Bakan Egemen Bağış da benzer bir pozisyon sergiledi. Her ikimiz de bu yönde gayretlerimize, çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye bir açıklamada bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ise Davutoğlu'na destek çıktı ve bu açıklamaların bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Aslında iki toplumlu bir ortaklık olup toplumlararası çatışmalar nedeniyle 1963'ten bu yana Rumların yönetimi altında olan Kıbrıs Cumhuriyeti yönetimi Temmuz 2012'de AB dönem başkanlığını devralacak. Türkiye bu yönetimi tanımıyor.

Kaynaklar