CyanogenMod: Açık-Kaynak Akıllı-Telefon İşletim Sistemi Şirketleşiyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Eylül 2013, Perşembe

Dosya:CyanogenMod Cid.svg
CyanogenMod'un maskotu Cid. (Telif-hakkı-Cyanogen Inc)

CynogenMod (okunuş: SaynocenMod) adlı, Android temelli açık kaynak akıllı cep telefonu işletim sisteminin geliştiricileri, Eylül itibari ile şirketleşme aşamasına geldiklerini duyurdu. Başaralı bir yatırımcı arayışı kampanyasından sonra, 7 milyon dolar civarında yatırımı çekmeyi başaran proje, yakın zamanda Google Play'den indirilebilecek bir eklenti ile Anroid telefonlaraın basitce modlanmasını amaçlıyor.

Yeni mobil telefonların ve tabletlerin yüzde 80'i Android işletim sistemi ile çalışmakta, ve bunların 7 ile 8 milyonunun CynogenMod kullandığı tahmin ediliyor. CynogenMod, süper-kullanıcı (yonetici) şifresinin kırıldığı cihazlarda sabit hafızayı (ROM'u) yeniden yazarak hem bir çok geliştirici seçenekleri sağlamakta, hem de yeni işletim sistemi özelliklerinin geriyedönük olarak eski cihazlara uyarlanabilmesini mümkün kılmaktadır.


Şirketleşme aşamasının tamamlanmasından sonra, CynogenMod'un daha fazla yazılımcıyı iş gücü bünyesine katması, ve çalışmalarını hızlandırması bekleniyor. İlk aşamada, CynogenMod eklentisinin süper-kullanıcı izni olmadan çalıştırılabilmesinin sağlanması, ve bireysel veri gizlililiği ve güvenliğini arttırıcı yazılımların geliştirilmesi planlanıyor.


Kaynaklar