İçeriğe atla

Clinton Taşkent'i uyardı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Aralık 2010, Perşembe

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’u insan haklarını konusunda uyardı. Clinton bu uyarıyı Taşkent ziyareti sırasında yaptı.

Clinton, Amerika dahil hiçbir ülkenin insan hakları konusunda tek otorite olmadığını söyledi. Dışişleri Bakanı, Washington’un Özbekistan’la görüşmelerde ibadet ve basın özgürlükleri, çocuk yaştakilerin çalıştırılması ve işkence gibi konuları gündeme getirdiğinde bunu ‘karşılıklı saygı’ esasına dayanarak yaptığını da kaydetti.

Hillary Clinton’ın, Taşkent’teki temasları sırasında, Özbekistan’ın Afganistan’daki NATO birliklerine silah ve teçhizat ulaşıtırılması konusunda lojistik destek rolünü de ele alması bekleniyor.

Clinton, Özbekistan ziyareti öncesinde Kırgızistan Devlet Başkanı Roza Otunbayeva ile de görüştü. Görüşmede, Bişkek yakınlarındaki Manas Hava Üssü’nün Amerikan uçaklarınca kullanılmasına izin veren ikili anlaşmada ele alındı.

Clinton, Orta Asya ziyaretine, Kazakistan’la başladı. Bakan burada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nün toplantısına katıldı.

Clinton’ın Orta Asya ülkelerinin ardından Cuma günü Bahreyn’e gidecek.

Kaynaklar