İçeriğe atla

Cindoruk, Demokrat Parti'nin yeni lideri oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Mayıs 2009, Cumartesi

Demokrat Parti, 5. Olağanüstü Büyük Kongresi 16 Mayıs Cumartesi günü yapıldı. Genel başkanlığa Süleyman Soylu, Hüsamettin Cindoruk, Mehmet Ali Bayar ve Ramazan Yazgan aday oldu. Genel başkanlık seçiminde 1152 delege oy kullandı. Genel başkanlık seçiminin yanında parti içi görevleri yürütecek 140 üye de belirlendi.

Yarışın, Demirel'in desteklediği Hüsamettin Cindoruk ile Tansu Çiller'in desteklediği Süleyman Soylu arasında geçmesi tahmin ediliyordu. Cindoruk'un en büyük kozu Demirel'in yasaklı olduğu yıllarda Demokrat Partinin oylarını artırıp iktidar yapmasıydı. Ayrıca Cindoruk merkez sağdaki yarıda kalmış birleşmeyi tamamlayabilecek biri olarak görülüyordu. Süleyman Soylunun avantajı ise, oy kullanacak delegelerin kendi döneminde seçmiş olmasıydı. 2009 Yerel Seçimlerinde, Cindoruk'un sandığından DP'ye sıfır oy çıkması ise Soylu'nun elini güçlendirdiği konuşuluyordu. Siyasete atılan deneyimli bürokrat Bayar'a da şans tanınıyordu.

Bayar'ın ilk turda elenmesiyle, Cindoruk ve Soylu ikinci turda yarıştı. Adaylar ikinci turda yeterli oyu alamadılar. Yapılan üçüncü turda, 559 oy alan Cindoruk, Demokrat Parti'nin yeni lideri oldu.

Kaynaklar