Brüksel’den Ankara’ya başlık uyarısı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Aralık 2010, Pazar

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


AB üyelik müzakereleri son derece yavaş ilerleyen Türkiye, Belçika Dönem Başkanlığı’nda başlık açamama riskiyle karşı karşıya. Rekabet politikası başlığıyla ilgili çalışmaları tamamlamakta geciken Türkiye, Brüksel tarafından uyarıldı.

Avrupa Birliği’yle üyelik müzakerelerinin başladığı 3 Ekim 2005’ten bu yana her dönem başkanlığında en sık gündeme gelen sorular, “Türkiye kaç başlık açacak?” ya da “Türkiye başlık açabilecek mi?” oluyor. Türkiye altı ayda bir değişen Avrupa Birliği dönem başkanlıklarında bir başlık açmayı artık geleneksel hale getirdi. Son dönemde ise müzakere başlıkları kelimenin tam anlamıyla son dakikada açılıyor. 31 Aralık’ta sona erecek Belçika Dönem Başkanlığı için de durum aynı. Gelinen aşamada sadece Ankara değil Brüksel de başlık açılıp açılmayacağını sorguluyor.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Dönem Başkanı Belçika’nın Dışişleri Bakanı Steven Vaneckere, gayet net bir şekilde başlık açamama olasılığından söz etti. Siyasi blokaj altında olmayan başlıklarla ilgili olarak önceden belirlenmiş açılış kriterlerini yerine getirmede yaşanan gecikmelerin müzakerelerin hızı üzerinde etkili olduğunu belirten Vaneckere, bu durumun kendi dönemlerinde başlık açmayı engelleyebileceğini söyledi.

Belçika planlamasını 22 Aralık’ta başlık açılmasını sağlayacak bir hükümetlerarası konferans düzenleyecek şekilde yaptı. Ancak sorun Türkiye’nin 4 yıldan fazla süredir içeriği belli olan rekabet politikası başlığıyla ilgili açılış kriterlerinin gereklerini yerine getirmekte gecikmesinden kaynaklanıyor. Gelinen aşamada da bu çalışmaların zamanında yetişip yetişmeyeceği, yetişmesi halinde Avrupa Birliği kanadına gerekli teknik çalışmaları tamamlamak için yeterli zaman kalıp kalmayacağı hala netlik kazanmadı.

Vanackere, Belçika’nın son ana kadar başlığın açılması için çaba harcayacağını söylese de olası bir olumsuzluk durumunu gözardı etmediğini gösteren bir mesaj verdi. Vaneckere, başlık açılmaması durumunda bunun bir uyarı zili olarak algılanması gerektiğini söyledi.

Türkiye bugüne kadar toplam 35 müzakere başlığından 13’ünü açarken bunlardan sadece bir tanesini kapatabildi. Bazı başlıkların Rum bandıralı gemilere Türk limanlarının açılmaması nedeniyle askıda olması, Güney Kıbrıs ve Fransa’nın da bazı başlıklara siyasi blokaj uygulamaları nedeniyle Ankara’nın elinde açılabilecek 3 başlık kaldı. Bu 3 başlıktan biri olan rekabet politikası da ya son dakikada açılacak ya da 2006’daki Finlandiya Dönem Başkanlığı’nın ardından Belçika Dönem Başkanlığı’nda da Ankara’nın eli boş kalacak.


Kaynaklar