İçeriğe atla

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Filistin'in başvurusunu görüşüyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Eylül 2011, Pazartesi

New York'daki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi odası.
Birleşmiş Milletler bayrağı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Filistin'in bağımsız devlet başvurusunu görüşmeye hazırlanırken İsrail liderlerle barış görüşmelerini yeniden başlatma çağrılarını sürdürüyor.

New York’ta cuma günü Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’in çağrılarına meydan okuyarak Filistin’in devlet olarak tanınması için Birleşmiş Milletler’e resmen başvuran Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Batı Şeria’ya dönüşünde savaş kazanan bir kahraman gibi karşılandı.

Mahmud Abbas, Ramallah’da toplanan binlerce kişiye Birleşmiş Milletler‘e yaptığı tarihi bağımsız devlet başvurusundan sonra Filistin Baharı”nın başladığını ve görüşme masasına ancak İsrail yerleşim birimlerinde inşaatı durdurursa döneceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin arabuluculuğunda yürütülen barış görüşmeleri Filistinlilerin inşaatlara itirazı nedeniyle bir yıldır kesilmiş bulunuyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistinlilerin başvurusunu yanlış olduğunu ve başarıya ulaşmaması gerektiğini çünkü Filistinlilerin İsrail’e güvenlik garantisi vermeden devlete sahip olmak istediklerini söyledi. Netanyahu, barış görüşmelerini ön koşulsuz hemen başlatma çağrısını tekrarladı.

Filistinli yetkililer ise İsrail’in barış görüşmelerine kabul edilemez ön koşullar koyduğunu savunuyor. Hanan Eşrevi, İsrail’in Kudüs’ü ilhak etmek ve Filistinli mültecileri görüşme gündeminden çıkartmak istediğini söyledi. Eşrevi “İsrail her şeyi istiyor ondan sonra gelin görüşelim diyor” şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nden oluşan Orta Doğu Dörtlüsü, başvurunun hemen ardından İsrail ve Filistinlileri barış görüşmelerini yeniden başlatmaya ve gelecek yıla kadar bir anlaşmaya varmaya çağırmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, dörtlünün çağrısını kabul ettiğini açıkladı ve Filistinlilerden görüşme masasından kaçmak için bahane icat etmemelerini istedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malik ise İsrail ile barış görüşmelerini yeniden başlatma çağrısının kendileri için yetersiz olduğunu çünkü İsrail yerleşim birimlerinde inşaatların dondurulması çağrısı yapmadığını söyledi.

Riyad el-Malik, dörtlünün girişimin ayrıca İsrail’e 1967 savaşı öncesi sınırlara çekilmesi çağrısı yapmadığı için de eksik olduğunu savundu.

Kaynaklar