Bilim insanları sentetik bir hücre yarattılar

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

21 Mayıs 2010, Cuma

Bilim

Magnet 4.jpg

Bilim'deki diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Bilim ve Teknoloji Portalına gidin.
Bilim'den diğer haberler
Venter, 2007.

Amerikadaki özel J. Craig Venter Enstitüsünde çalışan araştırmacılar tamamen insan yapımı genetik komutlarla kontrol edilen sentetik bir hücre yaratarak biyolojide yeni bir çağın önünü açtıklarını açıkladılar.

Genetik biliminin öncülerinde Craig Venter, "Gerçek anlamda gerçek hücreler olan bu hücreleri sentetik hücreler olarak adlandırıyoruz" dedi. Bu deneysel tek hücreli organizmanın üretilmesi 40 milyon Amerikan Dolarına mal oldu.

Projenin içinde yer almayan ancak konuyu değerlendiren, Rutgers Üniveristesinden moleküler biyolojist Richard Ebright "Kelimenin tam anlamıyla bu doğa ile insanoğlunun ilişkisinde yeni bir dönüm noktası olmuştur" dedi ve " ilk kez olarak bir kişi, özellikleri tamamen önceden belirlenmiş tam bir yapay hücre geliştirmiş oldu" diyerek ekledi.

Boston Üniveristesinde biyomedikal mühendisi olan James Collins, "Bu durumu yeni bir yaşam formunun yaratılması olrak görmüyorum" dedi ve "bunu bir sentetik organizmadan ziyade bir genetiği sentetik olrak yazılmış bir organizma olarak görüyorum" diyerek eklemede bulundu.

Bu sentetik hücreyi yapmak için biyomühendis Daniel Gibson ve Craig Venter liderliğindeki 25 araştırmacı, Rockville - San Diego'daki labaratuvarlarda çalışarak bir bilgisayar kodunu yeni bir yaşam formuna dönüştürdüler. Bu işe bir çeşit bakteri olan Mycoplasma capricolu ile başlayıp bakterinin genetik kodlarını tamamını kendi yazıkları kodlarla değiştirdiler ve onu tasarlanmış bir ikinci türe dönüştürdürerek adını da Mycoplasma mycoides koyduklarını ilan ettiler. Bilim insanları, bu yeni bakteriyi diğer doğal bakterilerden ayırmak için Dr Venter ve meslektaşları kendi adlarını organizmanın kimyasal DNA kodunun içine yadıklarını söylediler.

Kaynaklar


Bookmark-new.svg