İçeriğe atla

Bahreyn'den tutuklu sağlık personelini serbest bırakması talep edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Temmuz 2011, Pazartesi

İnsan Hakları Gözlem Örgütü Bahreyn kralına tutuklu doktor ve hemşireleri salıvermesi çağrısında bulundu. Bahreyn hükümeti, demokrasi eylemcilerini tedavi eden 70 sağlık görevlisini tutuklamış, 150’sini ise işten atmıştı. İnsan hakları örgütleri tutuklamaları ağır bir dille kınamış, tek suçları mesleki görevlerini yerine getirmek olan zanlıların derhal serbest bırakılmasını talep etmişti.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü'nün raporunda güvenlik kuvvetlerinin gösteriler sırasında hastane ve klinikleri bastığı doktor ve hastalara saldırdığı yazılı. Raporda yaralanan göstericilerin tedavi olmasını önlemek için sağlık tesislerinin kuşatıldığı ve hastalara bakan personele işkence yapıldığı ileri sürülüyor. Merkezi ABD'de bulunan insan hakları örgütü, Bahreyn kralından saldırganların cezalandırılmasını ve sağlık çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Şubatta başlayan ve Mart ayında sona eren demokrasi yanlısı gösterilerde aralarında polislerin de bulunduğu en az 30 kişi ölmüş, yüzlerce kişi tutuklanmıştı. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler, azınlıktaki Sünni yönetimden eşit haklar talep ediyor.

Barack Obama yönetimi Amerikan 5. Deniz Filosuna ev sahipliği yapan Bahreyn’i muhalefetle diyalog kurmaya teşvik ediyor.

Kaynaklar