İçeriğe atla

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi vefat etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Ekim 2011, Cumartesi

Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 78 yaşındaki annesi Tenzile Erdoğan, 30 Eylül 2011 günü akşamı karın ağrısı şikayeti ile hastanede tedavi altına alınmış ve 1 Ekim 2011 Cumartesi günü İstanbul Medipol hastanesinde safra kesesi ameliyatı olmuştu. Hastalığı sırasında Başbakan Erdoğan 5 defa annesini ziyaret etmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan tedavi gördüğü hastanede 7 Ekim 2011 Cuma günü saat 09.15'te hayatını kaybetti.

Güney Afrika ziyaretinden 6 Ekim 2011 günü dönen Başbakan Erdoğan saat 20.00 ile 21.30 saatleri arasında annesini hastanede ziyaret etti. 7 Ekim 2011 günü annesinin vefat haberini alan Başbakan Erdoğan derhal hastaneye gitmiş ve yaklaşık 2,5 saat kadar hastanede kaldı. Vefat haberinin hemen arkasından ise yoğun bir şekilde başsağlığı mesajları alan Erdoğan, cenaze töreni nedeniyle Bursa ve Hatay ilindeki programlarını iptal etti. Tenzile Erdoğan Kocaeli’nin Darıca ilçesindeki Özel Çırağan Eğitim Kurumları Okul Aile Birliği, tarafından 2011 yılında yılın annesi seçildi. Okul Aile Birliği’nin yaptırdığı kamuoyu yoklaması sonucu yılın annesi seçilen Tenzile Erdoğan, sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı ödül törenine bir mesaj göndermişti.

Başbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada, Tenzile Erdoğan'ın cenazesinin 8 Ekim 2011 günü öğle vakti İstanbul Fatih Cami'inde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedileceği bildirildi. Ayrıca cenaze için çelenk gönderecek ve medyaya ilan vermeyi düşünenlerin İSEGEV-İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’na bağışta bulunmaları rica edildi.

8 Ekim 2011 günü kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek Tenzile Erdoğan'ın cenaze töreni nedeniyle cami ve mezarlıkta İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından oldukça geniş güvenlik önlemleri alındı. Alınan geniş güvenlik önlemleri altında yapılan cenaze töreninde, Başbakan Erdoğan evinden itibaren cami ve mezarlığı cenaze aracıyla birlikte gitti. Cenaze törenine çok sayıda siyasi ile vatandaşlar katıldı. Defnedilen cenazenin ardından Başbakan Kısıklı'da bulunan evine geçerek, taziyeleri burada kabul etti.

Başbakan Erdoğan'a annesinin vefatı nedeniyle yurtiçi ve yurtdışından taziye mesajları yağdı. Brezilya devlet başkanı Dilma Roussef'te Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı toplantının ardından Başbakan Erdoğan'a taziye ziyaretinde bulundu. Bir çok siyasi parti vefat nedeniyle taziye mesajı yayınladı. Suriye devlet başkanı Beşşar Esed'de Başbakanı arayarak taziyelerini iletti. Başbakan Erdoğan'ın evinin bahçesinde gelenlerin daha rahat ağırlanabilmesi amacıyla çadır kuruldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde yatsı namazının ardından annesi Tenzile Erdoğan için gerçekleştirilen dua programına katıldı. Programda Erdoğan'da, Kur'an-ı Kerim'den bir sure okudu.


Kaynaklar