İçeriğe atla

Başbakan Erdoğan ailesiyle birlikte Somali'de

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Ağustos 2011, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Eşi, çocukları ve kalabalık bir heyetle Somali’ye giden Başbakan Tayyip Erdoğan mülteci kamplarında incelemelerde bulundu.

Kızılay’ın kurduğu kampta yetkililerinden bilgi alan Başbakan daha sonra Medine bölgesindeki Howlada kampını ziyaret etti. Bölgeye en kısa zamanda sahra hastanesi kurulacağını açıklayan Erdoğan, kampta kalan mültecilerin yıkanmaları için su sağlanmasını istedi.

Başbakan Erdoğan, kamp ziyaretlerinden sonra Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmet tarafından kabul edildi. Başbakanla birlikte Somali’ye giden Dışişleri Bakanı Davutoğlu da "Bizim gelişimiz bir işaret fişeği olsun, insanlar buraya gelsinler, insanlık sorumluluklarını yerine getirsinler ve burası tekrar ayağa kalksın" dedi.

El Şabap örgütünün başkent Mogadişu’dan çekilmesi uluslararası yardım çabalarının hızlanmasına yol açtı. Birleşmiş Milletler (BM)’in desteklediği geçici hükümeti devirip din devleti kurmaya çalışan örgüt, yabancı yardım örgütlerinin ülkede çalışmasına izin vermiyordu. Dinci örgüt "gâvurlar tarafından zehirlendikleri" gerekçesiyle çocuklara aşı yapılmasını da yasaklamıştı.

Dünya Gıda Programı acil yiyeceğe ihtiyacı alan 12 milyon kişiye yardım ulaştırabilmek için Mogadişu’ya hava köprüsü kurdu. Ancak yetkililer sadece Somali değil kuraklıktan etkilenen diğer bölgelere de yiyecek yardımı yapılabilmesi için en az 1 milyar dolara daha ihtiyaç olduğunu söylüyor.

İslam İşbirliği Konferansı’nın İstanbul’daki Somali toplantısına katılan bağışçı ülkelerden 350 milyon dolar yardım sözü alınmıştı. Örgüt toplantıda en az 500 milyon dolar sağlamayı planlıyordu.

Birleşmiş Milletler uzmanları son 50 yılın en korkunç kuraklığına maruz kalan Afrika Boynuzu’nda en az 10 milyon kişinin açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu tahmin ediyor.

Kaynaklar