İçeriğe atla

Aziz Yıldırım gözaltına alındı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Temmuz 2011, Pazartesi

Sabah 7:00 itibariyle organize suçlar ekipleri tarafından 12 ilde yapılan baskınlar ile Aziz Yıldırım, bazı yöneticiler ve futbolcular dahil 49 kişi gözaltına alındı. Göz altına alınan isimler arasında Fenerbahçe SK'nün yeni transferi Emanuel Emenike, Fenerbahçe As Başkanı Şekip Mosturoğlu, klüp müdürü İlhan Ekşioğlu ve muhassebe müdürü de var. Bunların dışında Sivasspor başkanı Mecnun Otyakmaz, Giresunspor eski başkanı Olgun Peker, Eskişehirspor antrenörü Bülent Uygun, eski Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Abdurrahman Yakut var. Futbolculardan ise Serkan Çalık, Serdar Kulbilge, Sezer Öztürk, Mehmet Yıldız ve Ümit Karan gözaltına alınanlar arasında.

Futbol'da şike soruşturması kapsamında yapılan operasyonaların iddiası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yetkileri tarafından şöyle açıklandı; "Organize suç örgütü oluşturmak, maçların skorlarını baskı ve tehdit ile etkilemek". Şike iddiaları 2010-11 Süper Lig ve 1. Lig'i kapsarken, 30. hafta oynanan Eskişehirspor - Trabzonspor maçı üzerine ve yine 34. hafta oynanan Sivasspor - Fenerbahçe maçı üzerine teşvik primi incelemesi yapılıyor.

Soruşturma kapsamında, Türkiye Futbol Federasyonu binası, Sivasspor ve Beşiktaş Kulübü binaları, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri, Sivasspor Kulüp binası ve tesisleri gibi yerlerde aramalar yapıldı.

Gözaltına alınan Yıldırım'ın avukatı Rezzan Epözdemir yaptığı açıklamada Yıldırım'ın durumdan hoşnutsuz olduğunu ve kendisi ve arkadaşlarıyla ilgili hiçbir şüphesinin olmadığını belirtti. Soruşturmayı Ergenekon davası'nın ünlü savcısı Zekeriya Öz başlatırken, Öz'ün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanması üzerine yerine daha önce Balyoz darbe planı davası'nı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet savcısı Mehmet Berk'e getirildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dava ile ilgili şunları söyledi; "Bu, Türkiye'nin gerçek hukuk devleti olmaya doğru hızla yol aldığını gösteriyor".

Kaynaklar