Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma çıktı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Nisan 2016, Cumartesi

Azerbaycan-Ermenistan arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışma da 3 Ermeni ve 12 Azeri asker hayatını kaybetti. Olayla ilgili olarak, Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklama da, Azerbaycan tarafının yerleşim yerlerine ve Ermeni askerlere ateş açtığını yazarken, Azerbaycan'a bağlı bir helikopteri de düşürdüklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ateşkes çağrısı yaparken, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan'ı telefonla aradı. Ayrıca Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov her iki ülkenin dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmesi yaptı.

Öte yandan, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamasında, yaşananlardan ötürü endişe duyduklarını belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, hayatını kaybeden Azeri askerler için, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Haydar Aliyev'i telefonla arayarak taziye mesajı iletti.

Kaynaklar