İçeriğe atla

Arnavutluk'ta hükûmet karşıtı gösteriler yapıldı, üç kişi öldü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Ocak 2011, Pazar

Arnavutluk'ta 21 Ocak günü hükümet karşıtı protestolar yapıldı, protestolarda üç kişi hayatını kaybetti.

Gösterilerin sebebi, iktidardaki Demokrat Parti'den olan ülkenin başbakan yardımcısı ve ekonomi bakanının yolsuzluk yaptığını ortaya koyan video görüntüleriydi. Başbakan yardımcısının istifa etmesine rağmen, Sosyalist Parti'nin önderlik ettiği muhalefet erken seçim isteğiyle protesto gösterilerinde bulundu. 20 bin kişinin katıldığı başkent Tiran'daki protestolarda polis göstericilere karşı tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı, plastik mermiyle havaya ateş açtı. Olaylarda üç kişi hayatını kaybetti.

Başbakan Sali Berişa, "bu ülkede kimse iktidarı zorla ele geçiremez" dedi ve ülkede Tunus'ta gerçekleşen gibi bir ayaklanma yapılması senaryosunun gerçeklemediğini söyledi. Başbakan seçimlerin 2013 yılında gerçekleşeceğini de söyledi. Muhalefet ise, gösterilerin süreceğini açıkladı.

Polisin ise, olaylar sırasında başbakanlık binasının önünde bir arabada gizlenmiş 20 kilo dinamit bulduğu ortaya çıktı. Protestolara önderlik eden Sosyalist Parti, bu olayla herhangi bir ilgisi olmadığını, bunun hükümetin bir senaryosu olabileceğini söyledi. Başbakan ise olayın faillerinin en kısa sürede yakalanacaklarını belirtti.

Olaylar nedeniyle Tiran'daki ABD büyükelçiliği de çalışmalarını durdurduğunu bildirdi.

Kaynaklar