İçeriğe atla

Apple i-bulut teknolojisine geçiyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Haziran 2011, Perşembe


Apple Şirketinin Logosu

Apple bilgisayar şirketi CEO'su Steve Jobs yaptığı son açıklamada, Apple PC ve Mac’leri, iPad, iPhone ya da bir iPod Touch gibi sadece bir cihaz haline getirecek olan iCloud (i-bulut) teknolojisini tanıttı.

Sağlık sorunları olan ve bir süredir şirketteki görevini dışarıdan yürüten CEO Steve Jobs, geçtiğimiz Mart ayında iPad 2 tanıtımını yapmıştı. Son olarak iCloud (i-bulut) teknolojisini anlatmak için yine basın mensuplarının karşısına geçen Steve Jobs yaptığı açıklamada, "Bilgisayarların rütbesini bir kademe aşağı çekerek sadece cihaz olarak kullanılmasını sağlayacağız. iOS 5 sistemi sayesinde, yeni alınan bir iPad ya da iPhone’u aktif hale getirmek için bilgisayara gerek kalmayacak. Bütün güncellemeler otomatik ve kablosuz olarak yapılacak. Dijital hub'a geçiyoruza, iCloud sizin dijital yaşamınızın merkezi olacak." dedi.

Yapılan açıklamalarda ayrıca iCloud (i-bulut) sisteminin bedava olacağı belirtildi. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Google tarafından Chrome Os yüklü notebooklar Amerika'da deneme amaçlı olarak ücretsiz bir şekilde belirli sayıda dağıtılmıştı. Bilindiği gibi Chrome Os işletim sistemi de benzer mantık ile çalışıyor. Bilgisayardaki her kullanıcı internet üzerinde bir kullanıcı adı ve şifre sahibi oluyor. Kullanıcı, kullandığı tüm programları internet üzerinden her zaman ulaşabileceği belirlenmiş miktardaki kendine ait alanında tutuluyor. Kullanmak istediği takdirde istediği tüm cihazlardan program, bilgi ve belgelerine ulaşabiliyor. Halen deneme aşamasında bulunan Google Chrome Os işletim sisteminin 2011 yılı sonunda tüm dünya kullanıcılarına açık hale geleceği söyleniyor.

Apple'ın yaptığı bu açıklama ile de geleceğin işletim sistemlerinin nasıl bir hal alacağı da belirlenmiş oluyor. Sunuculara bu konuda büyük işler düştüğü de büyük bir gerçek. İşletim sistemlerinin iCloud (i-bulut) teknolojisini kullanması ile birlikte kullanıcıların bilgileri de sunucuları elinde bulunduran firmalar için bir avantaj olacağı da hala tartışılan bir gerçek.

Bu arada tüm bu gelişmeler yaşanırken, 17 yaşındaki Lise öğrencisi Mert Erdir Apple'ın yeni mobil sistemi iOS 5'i denemek için bulduğu yöntemi web sitesinde binlerce kişiyle paylaştı.Gizmodo'nun web sitesinde yayınlanan videoda Mert Erdir iOS 5'in adım adım nasıl yükleneceğini İngilizce anlatıyor. Kısa bir sürede çok sayıda kişi tarafından izlenen videoda Mert, amacının kuruma zarar vermek veya hack etmek değil, yeniliklerle dolu iOS 5 işletim sistemini denemek olduğunu söyledi.

Kaynaklar