Antarktika’da 15 milyon yıllık gölde yaşam ihtimali

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Şubat 2012, Perşembe


Antarktika kıtasında sondaj yapan Rus bilimciler yerin 4 kilometre altında tatlı su gölü buldu.

Üstündeki Rus araştırma üssüne atfen Vostok adı verilen gölün varlığı ilk kez 1970'li yıllarında fark edildi. 15 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen göl 50 km genişliğinde ve 250 km uzunluğunda. 10.000 km2 genişliğindeki göl Marmara Denizi’nden biraz küçük.

1990 yıllarında başlayan sondaj çalışmalarında ,kıtada, şimdiye kadar 300’e yakın yeraltı gölü bulundu.


Yeraltındaki Vostok ve diğer göllere milyonlarca yıl el değmediği için, içlerinde o zamandan beri hiç değişmemiş canlı mikroorganizma bulmak mümkün.

Göllerde canlı yaşam bulunursa Mars gezegeniyle, buzla kaplı Jüpiter’in ayı Europa ve Satürn’ün ayı Titan’da da yaşam bulunması ihtimali artacağı tahmin ediliyor.

Rus araştırma ekibinin başkanı Valeri Lukin, Vostok gölü ile ilk temasın pazartesi günü gerçekleştiğini ve basınç altındaki göl suyunun sondaj borusunda hızla yükselmeye başladığını söyledi. Rus bilimcilere göre borudaki su hemen donduğu için gölün havayla temas edip kirlenmesini önledi.

Bilimciler, buz tabakasının ağırlığının oluşturduğu ısı ve yerkabuğunun sıcaklığı 15 milyon yıldır gölün donmasını önlediğini tahmin ediyorlar.

Kaynaklar