İçeriğe atla

Antalya'da yeniden Oktoberfest

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Eylül 2011, Cuma

Oktoberfest ya da ekim festivali Almanya'nın Münih kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen 16-18 gün süren hasat bayramı festivalidir. Bir Bavyera geleneği olan bu festival 1810 yılından beri yapılmaktadır.

Antalya üçüncü Oktoberfest festivaline hazırlanıyor. Bu seneki festival 23-24-25 Eylül günleri gerçekleşecek. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın göreve geldikten sonra ön ayak olması ile Almanya'nın dünyaca ünlü Oktoberfest hasat bayramı festivalinin bir benzeri 2009 senesinden beri Antalya ilinde yapılıyor. Festival dahilinde çeşitli yerel ve uluslararası sanatçılar sahne şovlarını sergileyecekler. Aynı zamanda Bavyera geleneğine uygun bazı aktivitelerde festivalde yer alacak.

Bazı kesimler ise bu organizasyon için Akaydın'ı eleştirdi. Zaman gazetesi ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, bu ve bu tür festivallerdeki gerçekleşen birkaç ölüme dikkat çektiler. Akaydın ise daha önce verdiği basın açıklamasında Antalya'da yaşanan ölümün içki tüketiminden değil uyuşturucu yüzünden gerçekleştiğini belirtti. Akaydın, Adli Tıp raporunda gencin kanında 2 miligram/litre eroin tespit edildiğini söyledi. Başkan aileleri ve yakınları rencide etmemek için o günlerde bunu dile getirmediğini de belirtti. 2010 yılında gerçekleşen bu ölüm üzerine Antalya Belediyesine soruşturma açılmıştı.

Akaydın bu festivali düzenledikleri için mutlu olduğunu belirtirken bu gibi organizasyonların Türkiye'de gerçekleşmesi için kendi organizasyonlarının örnek olmasını dilemişti. Almanya'da 1810 yılından beri her yıl geleneksel olarak gerçekleşen Oktoberfest'e dünya çapında 6 milyon civarı kişi katılıyor. Ayrıca festivalin benzeri festivaller ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, İrlanda ve daha birçok ülkede gerçekleşiyor. Festival daha önce The Pink Panther Strikes Again gibi klasik filmlere de konu olmuştu.

1990 senesinde Bayern kentindeki Oktober festivalinden bir kare. Resimde, Almanya Bakanı Hans Klein ve Almanya Bavyera Maliye Bakanı Georg von Waldenfels görülüyor
2005 Oktoberfest festivalindeki dev lunaparklardan biri
2009 Oktoberfest, Löwenbräu bira fabrikasının bira çadırı

Kaynaklar