Ankara, Yalova ve Bursa'da 14 El-Kaide Militanı Yakalandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Temmuz 2011, Çarşamba

Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin intikamının alınması amacıyla Türkiye'de bulunan 14 El-Kaide terör örgütü militanı, Ankara, Bursa ve Yalova illerinde yapılan operasyonlar sonucunda gözaltına alındığı açıklandı. Medyada yer alan haberlere göre, El-Kaide militanlarının yapacakları eylemleri tespit eden ve bir süredir militanları takip eden Ankara polisi önceki gün Ankara ilinin Sincan ilçesinde bulunan bir hücre evine baskın düzenledi.

Düzenlenen baskında hücre evinde İstanbul ilinde 2 sinagog, İngiliz Başkonsolosluğu ve HSBC Genel Müdürlüğü’ne düzenlenen bombalı saldırılarda kullanılan türde yaklaşık 700 kilogram kimyasal madde ile çok sayıda patlayıcı düzeneği, silah ve mühimmat ile örgütsel dokümanın bulunduğu belirtildi. Ayrıca hücre evine yapılan baskında ele geçirilen malzemeler ile birlikte bir örgüt militanının yakalandığı, yakalanan militanın ifadeleri doğrultusunda ise Yalova ve Bursa illerinde 13 El-Kaide militanının yakalandığı bildirildi.

Yakalanan militanlarının Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde yapılan sorgulamalarının ardından adli makamlara sevk edilecekleri öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün soruşturmayı, El-Kaide militanlarının Ankara ilindeki ABD tesislerine yönelik saldırı planladığı bilgileri yönünde yürüttüğü belirtiliyor.

Kaynaklar