İçeriğe atla

Angelina Jolie Türkiye'de

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Haziran 2011, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Birleşmiş Milletler İyiniyet Elçisi Oscarlı ünlü oyuncu Angelina Jolie, Türkiye - Suriye sınırında mültecilerle konuşmak amacıyla dün Hatay'a gitti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyiniyet Elçisi olarak dünyanın çeşitli sorunlu bölgelerinde daha önce de temas ve inicelemeler yapan Angelina Jolie'yi Hatay Havaalanı'nda, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ve öteki ilgililer karşıladı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Jolie'nin ziyareti nedeniyle Hatay'da çok sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Jolie'nin Türkiye'yi ziyaret edeceği haberi üzerine günlerdir hazırlık yapan Hatay halkı ellerinde pankartlarla havaalanında bekliyordu. Angelina Jolie'nin ekibinin de ayrı bir özel uçakla havaalanına indiği bildiriliyor. Bu uçaktan çok sayıda oyuncak indirildiği öğrenildi. Bu oyuncaklar Hatay Valiliği'nin Angelina Jolie'ye tahsis edilen minibüse yüklenerek sınıra doğru yola çıktı. Minibüse sığınmacılara dağıtılmak üzere su şişeleri de konulduğu bildiriliyor.

Angelina Jolie, daha sonra geçici çadırkentlerin kurulduğu Altınözü'ne gitti. Jolie'nin, bir süredir Türk Kızılayı tarafından konuk edilen yaklaşık 1400 Suriyeli sığınmacıyla görüşmesi bekleniyor.

Anadolu Ajansı'na göre, sıkı güvenlik önlemleri uygulanan çadırkent, Jolie'nin gelmesinden önce, Kızılay ve Türk bayraklarıyla donatıldı, çadırkentin kurulduğu TEKEL binasının önüne "Dünyanın İyilik Meleği Hoşgeldin" yazılı bir pankart asıldı. Çadırkentin içindeki bir grup Suriyeli çeşitli sloganlar atarak ve pankartlar taşıyarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i protesto etti.

Türk yetkililer, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısının 9 bin 693'e ulaştığını açıkladı. Türk Kızılayı, Yayladağı’nda iki, Altınözü’nde iki ve Reyhanlı ilçesinde bir olmak üzere toplam 5 geçici çadır kentte sığınmacıları ağırlıyor.

Kaynaklar