İçeriğe atla

Amerika'da siyah pilotların yükselmesi hala çok zor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Şubat 2011, Pazar

Şubat ayında Amerika’da, uzun yıllar ırk ayrımcılığına maruz kalan siyahların Amerikan tarihindeki yeri ve önemi hatırlanıyor. Ancak Amerika’da gerek askeri gerekse sivil havacılıkta siyah pilotların hala kabul görmediği görülüyor.

1945 yapımı ”Wings for This Man” adlı bir film, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görev yapan ve Tuskegee Havacıları olarak anılan siyah pilotların hayatını anlatıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında görev yapan siyah pilotlar birçok zorlukla karşı karşıyaydı. Eski ve kötü pistlerde eğitim gören bu pilotların beyaz komutanları, rütbeleri yükselinceye kadar aynı kademede kalıp daha sonra başka birliklere geçiyordu.

Amerika Siyah Pilotlar Birliği Başkan Yardımcısı Eugene Stanley, o dönemde siyah pilotların şiddetli ayrımcılığa uğradığını, uçuş programının başarısızlığa mahkum olduğunu söylüyor: ”Tuskegee havacılık programı siyahların da uçakları havalandırabileceklerini ya da hava kuvvetleri gibi seçkin bir örgütte görev yapabileceklerini kanıtlayan bir deney değildi. Programın amacı siyahların uçak gibi karmaşık bir makineyi anlayacak zeka ve fiziksel özelliklere sahip olmadığını kanıtlamaktı. Ama yanıldıkları açıkça ortadaydı.”

Maryland eyaletindeki siyah pilot birliği Chesapeake Kara Şahinleri’nin Başkanı Frank W. Green, daha eski bir tarihi kişilik olan ve College Park Havacılık Müzesi’nde yer verilen John Greene’i hatırlatıyor: ”Siyahlar için pilot olmanın çok zor olduğu bir dönemde John Greene sadece uçmakla kalmadı, aynı zamanda Amerika’da kendi uçak pistini işleten ilk siyah oldu.”

1930’lu yıllarda sivil havacılık lisansı alan ve Maryland’de kendi havaalanını açan Greene’in amacı kendisi gibi siyah pilotlara uçma fırsatı vermekti.

Siyahların tarihinin önemini vurgulayan Frank Green, ayrımcılığın hala sorun olmaya devam ettiğine dikkati çekiyor. Green, günümüzde başarılı siyah pilot sayısının çok az olduğunu hatırlatıyor: ”Amerika’da kaptan pilotluk yapan siyah pilot sayısı çok çok az. Kaptan pilotların sadece yüzde 2’si siyah.”

Green, siyah pilotların, Tuskegee Havacıları ve John Greene gibi ırk ayrımcılığına rağmen başarılı olan siyahları örnek alması ve küçük, yerel şirketlerde işe başlayıp yükselmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynaklar