İçeriğe atla

Ahmet Davutoğlu Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Suriye'ye gidiyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

17 Ocak 2010, Pazar

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan’daki hükümet krizini görüşmek üzere Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte bugün Suriye’nin başkenti Şam’a gidiyor.

Bağdat’taki temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Şam’da Katar ve Suriye liderleriyle birlikte bir “Lübnan zirvesi”ne katılacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Davutoğlu Lübnan’daki son gelişmeler üzerine Irak ziyaretini kısa kesmek zorunda kaldı. Kerkük ve Necef ziyaretlerini iptal ederek Ankara’ya dönen Davutoğlu Başbakan Erdoğan’la birlikte Şam’a geçecek.

Irak’ta hükümetin kurulmasından bu yana Bağdat’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Başbakan Nuri el Maliki ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü.

Davutoğlu'nun ziyaretinde ayrıca Irak ile 2008'de oluşturulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ele alındı. Konseyin ikinci toplantısı için hazırlıklar gözden geçirildi. İkinci toplantı, Irak Dışişleri Bakanı Zebari'nin de katılımıyla Türkiye'de yapılacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bağdat temasları çerçevesinde Türkmen bakan ve milletvekilleriyle de bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat görüşmelerinde Lübnan ve Tunus'taki gelişmeler de ele alındı.

Kaynaklar