İçeriğe atla

Ahmet Davutoğlu Kıbrıs'ta yıl sonuna kadar çözüm çağrısında bulundu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Temmuz 2011, Cumartesi

Türkiye, Kıbrıs Türk ve Rum kesimlerinin yılsonuna kadar birleşmesi ve Kıbrıs'ın Avrupa Birliği dönem başkanlığını önümüzdeki yıl bireşik olarak devralması çağrısında bulundu.

Yeni dönemde ilk dış gezisini Kuzey Kıbrıs'a yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki altı ay içinde birleşmenin şartları üzerinde anlaşmaya varmaları durumunda 2012 yılında referandum yapılabileceğini ve Kıbrıs’ın önümüzdeki yıl devralacağı Avrupa Birliği dönem başkanlığının meşruluk kazanacağını söyledi.

Davutoğlu “beklentimiz ve umudumuz şudur: bu sene sonuna kadar kapsamlı bir çözüm gerçekleşsin, 2012’inin ilk aylarında referandum gerçekleşsin ve 2012 Temmuzunda AB dönem başkanlığını birleşik Kıbrıs üstlensin. Hedefimiz bu olmalıdır,” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, adanın birleşmemesinin ve Avrupa Birliği dönem başkanlığında bir kesimin adanın tümünü temsil ediyormuş gibi görülmesinin “hata olacağını” ve “Avrupa değerlerine aykırı olduğunu,” söyledi.

Bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs Türk lideri Derviş Eroğlu'yla Kıbrıs Rum lideri Dimitris Hristofyas'ın aralarındaki anlaşmazlıkları Ekim ayına kadar gidermeleri çağrısında bulunmuştu. Taraflar, iki bölgeli bir federasyonda kendilerini nasıl yönetecekleri konusunda bazı alanlarda ilerleme sağladı. Ancak sınır anlaşmazlığı ve mülkiyet konularında ilerleme sağlanamıyor.

Anlaşma sağlanırsa aynı 2004 yılında olduğu gibi birleşme için adanın her iki tarafında referandum yapılacak. Annan Planı çerçevesinde adanın birleşmesini öngören 2004 referandumunu Kıbrıslı Türkler kabul ederken, Rumlar reddetmişti.

Kaynaklar