İçeriğe atla

Ahmet Davutoğlu Şam'da Esed'le görüştü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Ağustos 2011, Salı

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'yi sivil halka kanlı müdahaleden vazgeçirmek amacıyla Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’le görüştü.

Altı saat süren görüşmede Ahmet Davutoğlu’nun Şam hükümetine Ankara’nın “kararlı iletisini” iletmesi bekleniyordu. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu yaptığı açıklamada sabırlarının taştığını ve Suriye’deki olayları “Türkiye’nin iç meselesi” olarak gördüklerini söylemişti.

Ancak Türk hükümetinin son dönemde Suriye’deki olaylarla ilgili söylemlerini sertleştirmesi muhalefetin tepkisine yol açtı. Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın “sabrımız taştı” sözlerini eleştirdi ve “Hiçbir ülkenin başka bir ülkenin iç işini kendi iç işi olarak göremeyeceğini” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla aramış ve Washington’un “Suriye ordusunun kışlasına dönmesi ve tutukluların derhal serbest bırakılması” çağrısını Esed hükümetine iletmesini istemişti.

Öte yandan Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Bahreyn, Şam’daki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Sivil halka yönelik askeri operasyonlara son vermesi için Esed yönetimine uluslararası baskılar artıyor. İnsan hakları örgütleri, tanklar tarafından desteklenen askerlerin son birkaç günde Hama ve Deyr el Zur’da yüzlerce kişiyi öldürdüğünü iddia ediyor.

Eylemciler bugünkü operasyonlarda Hama’da en az beş sivilin öldüğünü belirtiyor. Öte yandan resmi haber ajansı SANA, askerlerin “sivilleri koruma ve teröristleri izleme” görevini sona erdirip Hama’dan çekilmeye başladığını bildirdi.

Ahmet Davutoğlu’nun Esed’le görüşmek üzere Şam’da bulunduğu sırada, Suriye tankları Türkiye sınırı yakınındaki Binniş kasabasına girdi.

Dün Devlet Başkanı Esed Genelkurmay Başkanı General Davud Racha’yı savunma bakanı olarak atamıştı.

Kaynaklar