Afganistan'da Amerikan askeri katliam yaptı: 16 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Mart 2012, Pazartesi

Afganistan'ın Kandahar ilinde pazar günü üssünden ayrılan bir Amerikan askeri 9'u çocuk 16 Afgan sivili öldürdü. Olay Afganistan'da geniş tepkiye yol açtı, ABD başkanı Barack Obama üzüntüsünü dile getirdi.

Olay 11 Mart Pazar günü (dün) yerel saatle 03:00 sularında meydana geldi. Kandahar ilindeki Taliban'ın kültürel etkisinin güçlü olduğu Pencvai bölgesindeki üssünden ayrılan bir Amerikan askeri yakınlardaki Balandi köyüne kadar olan yaklaşık 1.5 kilometrelik yolu yürüdü. Burada üç eve giren saldırgan ev halklarına ateş açtı ve on iki kişiyi öldürdü. Daha sonra ABD üssünün 450 metre kadar yakınındaki Alkozai köyüne giden saldırgan, burada da dört kişiyi vurarak öldürdü.

Afganistan'da olaya verilen tepkiler çok sert oldu. Cumhurbaşkanı Hamid Karzai "masum sivillerin affedilemez bir şekilde istenerek öldürülmesi" olarak niteledi. Afgan Parlamentosu bu "insanlık ve medeniyet dışı" saldırıyı kınadığını bildirdi. Taliban ise saldırıların ardından intikam alacağını açıkladı ve saldırıyı "Amerikalı vahşilerin işlediği kanlı ve insanlık dışı bir suç" olarak niteledi.

ABD Başkanı Barack Obama'ysa üzüntülerini dile getirdi ve "bu trajik ve şoke edici olay kuvvetlerimizin istisnai karakterini ve ABD'nin Afgan halkına duyduğu saygıyı yansıtmamaktadır," dedi.

Olay Amerikan askerlerinin bir üste Kuran yakmalarının ortaya çıkmasının ardından Afganistan ile ABD arasında ortaya çıkan gerginlik sırasında meydana geldi. Bazı uzmanlar olayın Afgan halkının NATO güçlerine olan bakışında ve Afganistan'ın ABD'ye yönelik politikasında bir değişikliği yol açabileceğini söylüyor.

Kaynaklar