İçeriğe atla

Abbas: "Filistin Yönetimi feshedilebilir"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Aralık 2010, Cumartesi

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, İsrail’le barış anlaşmasına varılamazsa Filistin Yönetimi’ni feshedebileceğini açıkladı.

Filistin televizyonuna verdiği mülakatta Abbas, İsrail’in yerleşim inşaatlarını durdurmaması ve Amerika’nın arabuluculuğuyla başlayan barış görüşmelerinin sonuçsuz kalması durumunda Filistinlilerin işgal altındaki topraklardaki özerkliğine son verebileceğini söyledi.

İsrail’in Filistin topraklarındaki işgaline vurgu yapan Abbas, gerçek olmayan bir yönetimin başkanı olamayacağını kaydetti. Bunun Filistin Yönetimi’nin feshi anlamana mı geldiği sorusuna Abbas, İsrail’lerle böyle söylediğini kaydetti. Abbas, İsrail’i işgalci olarak niteledi ve bu durumunda devam edemeyeceğini söyledi.

Filistin Yönetimi, 1993 Oslo Barış Anlaşması neticesinde kurulmuştu. Anlaşmaya göre, Filistin sorununa nihai çözüm bulununcaya kadar Filistin Yönetimi, Batı Şeria, Gazee ve 1967 yılında işgal edilen toprakları idare etmekle yükümlü. Ancak aradan geçen 17 yıl içinde Filistin meselesine çözüm bulunabilmiş değil. Amerika’nın arabuluculuğuyla başlayan son barış görüşmeleri İsrail’in yerleşim inşaatlarına uygulanan moratoryumu uzatmaması nedeniyle tıkandı.

Brezilya hükümeti 1967 sınırlarıyla Filistin’i tanıdığını açıkladı.

Kaynaklar