İçeriğe atla

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne Bombalı Saldırı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

1 Şubat 2013, Cuma

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
ABD Dış İşleri Flaması
ABD Dış İşleri Flaması

Ankara'nın Paris Caddesi'nde yer alan ABD Büyükelçiliği bombalı saldırıya uğradı.İki numaralı kapı girişinde saat 13.14'te meydana gelen patlamada biri canlı bomba Ecevit Şanlı diğeri büyükelçilikte güvenlik görevlisi olarak çalışan Mustafa Akarsu olmak üzere iki kişi hayatını kaybetti,biri ağır iki kişi de yaralandı.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda polis ve bomba imha ekibi gönderildi.Türkiye'nin en önemli konumdaki caddelerinden biri olan Paris Caddesinde Amerikan Büyükelçiliğinin yanısıra Alman Büyükelçiliği ve Genelkurmaya ait askeri lojmanlar da bulunmakta.


ABD büyükelçisi olayın ardından yaptığı açıklamada hayatını kaybeden güvenlik görevlisinin ailesine taziyelerini yaralanan ve olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Saldırıyı yaptığı açıklamayla DHKP/C isimli örgüt üstlendi. Resmi ismi Ecevit Şanlı olan (Alişan,anılmak istediği isim olduğu için kaynakçada bu şekilde geçmektedir.) örgüt üyesinin teşhis ediemeyecek durumda olmasına karşın bombalı saldırıyı düzenlediği;hem yapılan örgüt açıklamasıyla hem polis beyanatıyla örtüşmektedir.

Kaynaklar