İçeriğe atla

ABD'de borç krizi çözüldü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Ağustos 2011, Salı


ABD Senatosu harcama kesintileriyle birlikte borç tavanını yükselten yasa tasarısını onayladı.

Cumhuriyetçi Kongre liderlerinin Başkan Barack Obama ile birlikte uzlaşarak hazırladığı tasarı onaylanmasaydı ABD mali yükümlülüklerini yerine getiremeyecek duruma düşecekti. Başkan Obama’nın, yasayı 2 Ağustos tarihinin dolmasından birkaç saat önce imzalaması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi tasarıyı dün gece 269'a karşı 161 oyla onaylamıştı.

Tasarı Amerikan hükümetine ödemelerini yapmak için yeni borç alma imkânı verirken, on yıllık bir dönemde hükümet harcamalarından 2 trilyon dolardan fazla kesinti yapılmasını öngörüyor.

Yeni karar uyarınca harcamalarda önce 1 trilyon dolar kesinti öngörülürken, diğer yandan Kongre’deki iki partinin temsilcilerinden kurulacak özel bir komisyon 1,5 trilyon dolara varacak ek kesintiler için çalışmalar yapacak. Bu durumda tüm harcamalar kesintiler için ayrı ayrı incelenecek. Eğer komisyon bir anlaşmaya varamazsa yeni yasa, harcamaların otomatikman kesilmesini öngörüyor.

Kongre’nin borçlanma tavanı konusunda uzlaşması, Amerikan ve dünya ekonomisini olumsuz olası etkilerden korumuş oldu. Dünyanın en büyük ekonomisinin yaşayacağı krizin, tüm dünyayı krize sürüklemesinden endişe ediliyordu.

Kaynaklar