İçeriğe atla

AİHM TCK'nın 301. maddesinin insan haklarını ihlal ettiğine karar verdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Ekim 2011, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türk Ceza Kanunu 301. maddesi ile ilgili olarak Taner Akçam'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı dava sonuçlandı ve Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesini ihlal ettiğine karar verildi.

Karar metni "Türk hukuku, tarih profesörünün, 1915'teki Ermeni olaylarına ilişkin görüşleri nedeniyle kovuşturma korkusu altında kalmasına yol açmaktadır" başlığıyla AİHM'in internet sitesinde yayınlandı.

Akçam'ın fikirleri nedeniyle baskı ve tehdit altında olduğunu söyleyerek dava açtığı belirtilen kararda, Osmanlı İmparatorluğu döneminde olan olay hakkında kullanılan "soykırım" kelimesinin, ardıl devleti olan Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edilmediği söylendi. Bazı aşırı milliyetçi grupların "Türklüğe hakaret" nedeniyle 301. maddeyi göstererek davalar açtığı, Elif Şafak, Orhan Pamuk ve Hırant Dink'in de bu nedenle soruşturmaya uğradığı belirtildi.

Akçam, 6 Ekim 2006'da Agos'ta Hrant Dink, 301 ve Bir Suç Duyurusu adlı bir makale yazmış ve bu nedenle hakkında 301. maddeden suç duyurusunda bulunulmuştu. Akçam, daha önce de hakkında aynı nedenle suç duyurularında bulunulduğunu, Ermeni Kırımı'na ilişkin ve bunun soykırım olduğunu söylediği yazıları ve görüşleri nedeniyle bu madde gerekçe gösterilerek her an hakkında soruşturma açılabilmesinin mümkün olduğunu ve bunun bir baskı unsuru olarak kullanıldığını gerekçe göstererek mağduriyet nedeniyle dava açmıştı.

Kaynaklar