İçeriğe atla

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerle kutlandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Mayıs 2010, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Atatürk'ü Samsun'a götüren Bandırma Vapuru
Atatürk ve silah arkadaşları

Her yıl, 19 Mayıs'ta kutlanan, Atatürk'ü Anma, ve Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye, KKTC'de ve iki ülkenin dış temsilciliklerinde törenlerle kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gidişinin 91. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ilk tören Anıt Park’taki Atatürk Anıtı’nda düzenlendi. Buradaki törende Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin temsilcileri çelenk sundu. Törende çeşitli gösteriler ve halk oyunlarının yanı sıra bando tarafından marşlar da çalındı.

Kutlamalar kapsamında Ankara'daki ilk tören, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı. Anıtkabir'deki törene Abdullah Gül, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, milletvekilleri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi. Abdullah Gül'ün, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Devlet töreninin ardından askerler ve öğrenciler de mozolenin önünden saygı geçişinde bulundu.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul'da da törenlerle kutlandı. İstanbul'daki kutlamalar, Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törenin ardından başladı. Törenler, İnönü Stadyumu'nda yapıldı. İzmir'de bayram kutlamaları çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı'na çelenkler konuldu. Çankırı ve Hakkari'de törenler sağanak yağış dolayısıyla 22 Mayıs'a ertelendi. Kars'ta ise çok zor şartlar altında törenler yapıldı. KKTC’de de Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Lefkoşa’daki tören Atatürk Anıtı’nda yapıldı.

Kaynaklar