İçeriğe atla

İzmir ve Ankara EXPO 2020 adaylığı için birbiriyle yarışıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Ocak 2011, Salı

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

EXPO 2020'de Türkiye'den kimin aday olacağı üzerine tartışmalar sürüyor. Önce İzmir, sonra da Ankara aday olduklarını açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başaknı Melih Gökçek, "EXPO 2020 kesinlikle bizim hakkımız. Hakkımız olanı alacağız. İzmir bu konuda sınıfta kalmıştır ve Türkiye'ye ikinci bir mağlubiyet yaşatmaya hakkı yoktur. Aradan çekilsinler, şansları yok." dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise "2020 EXPO'suna tekrar aday olmak istiyoruz. Anlaşma söz konusu olur mu, olmaz mı bilmiyorum. Ama son kararı hükümet verecektir, verilecek kararın İzmir lehine olacağına inanıyoruz. Bu iş için polemiğe girmenin hiçbir anlamı yok." dedi. Ankara'nın adaylığının gecikmesini ise "Bu yoğurt yiyiş tarzıdır. Sayın Gökçek'in yoğurt yiyişiyle bizim yoğurt yiyişimiz farklıdır." diye değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, iki şehrin aralarında anlaşmasını istediği öne sürüldü. Ankara heyetiyle görüşen cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise Ankara sunumunu çok beğendiğini söylediği söyleniyor.

İtalya'nın İzmir konsolosu İgor Di Bernardini, İzmir'in aday olması halinde ülkesinin İzmir'i destekleyeceğini söyledi. İzmir valisi Mustafa Cahit Kıraç, "Türkiye adına en iyi çalışmayı İzmir'in sağlayabileceğini düşünüyoruz. EXPO'nun tarihine bakıldığında ikinci kez aday olanların kazandığını görüyoruz. İzmir tüm unsurlarıyla bir bütün halinde olarak bizim yapabileceğimizi göstereceğiz. Umarım Türkiye'yi İzmir temsil edecek." dedi ve kendilerini Ankara'ya rakip görüp görmediklerini soran bir gazeteciye "Şimdi ben onu bilemem ama benim bildiğim rakiplerimizi size okuyayım Sao Paulo, Sidney, Dubai, Kahire, Bangkok ve Kaliforniya" cevabını verdi.

Melih Gökçek ise, Şanghay'ın kendilerini desteklediğini belirtti. Ankara valisi Alaaddin Yüksel ise "EXPO, sağda solda konuşarak değil, kurumsallaşarak çalışılmalı", "Dünyadan ülkeler EXPO 2020'ye birkaç şehirle yarışıyor. Birbirimizle değil rakip şehirlerle yarışmalıyız." ve "EXPO'yu hak eden kazansın." dedi.

Kaynaklar