İçeriğe atla

İtalya nükleer enerji için referandumda

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Haziran 2011, Pazar

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi

Pazar ve Pazartesi günleri İtalyan halkı referanduma gidiyor. Eğer referandumdan hayır sonucu çıkarsa İtalya nükleer enerjiye geri dönecek ve İtalya'daki su kaynakları özelleştirilecek. Referandum, bakanlara dokunulmazlık sağlanıp sağlanmaması gibi konuları da içeriyor. Halkın nükleer karşıtı protestoları referandum yaklaştıkça arttı.

Vatikan'lı din adamları suyun kamuya ait kalması için dua ediyor. Din adamları, San Pietro Meydanı'nda düzenledikleri eylemde 'Tanrım suyumuzu kurtarmak için bize yardım et' pankartı açtılar. Din adamları İtalyan halkını bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Aynı zamanda şehrin ortasında çırıl çıplak eylem yapmak isteyen grup polis tarafından engellendi. Buna tepki olarak kadın eylemcilerden biri basın toplantısı esnasında sadece külotla kalacak şekilde soyundu. Daha sonra basın mensuplarının ilgisinden zorlukla kaçtı.

İtalya, 1987 yılındaki Çernobil reaktör kazası üzerine nükleer enerjiden vazgeçmişti. İtalyan hükümeti yapılacak reaktörün İtalya'nın elektrik ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayacağını ve bu yüzden önemli bir rol oynadığını belirttiler. Nükleer Enerji'ye geçilmesinden yana olana İtalya başbakanı Silvio Berlusconi referandumda oy vermeyeceğini açıkladı. Muhalefet partileri ise Berlusconi'yi anayasayı anlamamak ve demokrasiye saygı duymamak ile itham ettiler. Berlusconi ise "Bir vatandaş oy kullanıp kullanmayacağına kendisi karar verir" dedi.

Oylama aynı zamanda Berlusconi'nin ne kadar desteğe sahip olduğunu belirtebileceği için ayrı bir önem taşıyor. Berlusconi bir süre önce yapılan yerel seçimlerde yenilmişti.

Kaynaklar