İstanbul 2020 Olimpiyatları'na aday oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Ağustos 2011, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyatlarına ev sahibi olmak için aday olduğu açıklandı. Adaylık yarışında İstanbul'un rakipleri Madrid, Roma, Tokyo ve Doha. İstanbul, Yaz Olimpiyat Oyunları'na daha önce dört kez aday olmuş, ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından olimpiyatlara ev sahibi olarak seçilmemişti. Adaylardan Roma 1960 Yaz Olimpiyatları'na, Tokyo 1964 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği etmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen bir basın toplantısı ile İstanbul'un adaylığını açıklarken şunları söyledi: "Bugün ülkemiz ve insanımız için son derece önemli gördüğümüz 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığımızı buradan bütün dünyaya ilan etmek üzere bir araya geldik. Heyecanlıyız, çünkü bu defa hedefe ulaşacağımıza samimiyetle inanıyoruz. Adayız, çünkü dünya barışının tesisinde çok büyük etkisi ve katkısı olduğuna inandığımız sportif değerleri ve olimpizm ruhunu çok önemsiyoruz. Umutluyuz, çünkü barıştan çok savaşın, sevgilerden çok düşmanlıkların, umutlardan çok hayal kırıklıklarının yaşandığı bir dünyaya sporun söyleyecek çok sözü olduğunu düşünüyor ve bu heyecanla bir arada bulunuyoruz. Türkiye özünde bir olimpiyat ülkesidir. Meşale bu ülkeye çok yakışacaktır. Bugün her biri birbirinden görkemli spor tesislerimizle olimpiyatlara adayız. Bu tesislerin çok önemli kısmı dünya standardında hatta üstündedir. Sinan Erdem Spor Salonu gibi dünyayı imrendiren tesisimiz var. Türk Telekom Arena, Şükrü Saracoğlu gibi dünya standartlarında statlarımız var. Yeni tesisler yapmaya devam edeceğiz." Erdoğan, İstanbul Olimpiyat Stadyumu'nun üstünün kapatılacağını da açıkladı.

2020 Olimpiyat Oyunları'nı organize edecek olan şehir, 2013'ün Eylül ayında Buenos Aires'te yapılacak oylama sonucunda belli olacak.

Kaynaklar