İçeriğe atla

İsrail ile Filistin arasındaki tarihi takas tamamlandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

18 Ekim 2011, Salı

İsrail Bayrağı

İsrail ile Hamas arasında Kahire'de imzalanan anlaşma doğrultusunda İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında 1027 Fİlistinli tutuklunun serbest bırakılmasını öngören anlaşmanın ilk kısmı tamamlandı. Beş yıldır Filistin'de tutuklu olarak bulunan İsrailli asker Gilad Şalit Filistin tarafından ve anlaşma kapsamında yer alan 477 tutuklu ise İsrail tarafından serbest bırakıldı. Ancak İsrail saldığı tutuklulardan 40 kişinin sürgüne gitmesi şartıyla salıvermeyi yapacağını belirtmişti. İsrail bu 40 tutuklunun Gazze'de durmasını dahi istemiyor. 40 tutukludan 10 kişinin Türkiye tarafından kabul edileceği öğrenildi.

Hamas'ın başkan yardımcısı Ebu Marzuk El Hayat gazetesine verdiği demeçte, Türkiye, Katar ve Suriye'nin 40 tutukluyu almak istediklerini söyledi. Serbest bırakılan 477 tutuklu Kızıl Haç'a ait araçlar ile Şam'a gönderildi. Sürgüne gönderilecek olan 40 tutuklunun ağır suçlardan dolayı mahkum oldukları öğrenildi. Şalit'in Mısır devlet televizyonu Nil TV'ye verdiği röportajda ilk sözleri, "Şu an çok heyecanlıyım" oldu.

İsrail ordusu, transferin bugün saat 13.00 itibarı ile tamamlandığını açıkladı. Hamas'ın üst düzey yöneticilerinden Hasan Yusuf, takas anlaşmasına katkıda bulunan tüm ülkelere teşekkür etti. BBC televizyonu saat 13.37'de Filistinlilerin alınması amacıyla Türkiye'den bir uçağın Kahire'ye gönderildiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, gerçekleşen esir takasının orta doğuda barış sürecini etkileyerek, görüşmelerin yeniden başlayacağını umduğunu söyledi.

Bu arada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, gerçekleşen takas nedeniyle İsrail'deki terör kurbanlarının ailelerine mektup gönderdiği öğrenildi. Netanyahu mektubunda "Benim kardeşim de Entebbe'deki rehineleri kurtarma operasyonu sırasında hayatını kaybetmişti" diyerek, kendisinin de terör kurbanı olduğunu yazdığı öğrenildi.

İsrail askeri Gilad Şalit 2006 yılında İsrail tarafına tünel kazarak geçen Hamas militanları tarafından kaçırılmıştı. Şalit'in serbest bırakılması için çok sayıda görüşme yapılmış, son olarak yapılan görüşme ise Mısır'ın ara buluculuğu sayesinde yapılmıştı.


Kaynaklar