İçeriğe atla

İsrail Gazze'ye giden Fransız gemisine el koydu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Temmuz 2011, Salı

İsrail donanması Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere yardım malzemesi taşıyan Dignity el Karama adlı Fransız teknesine el koydu. İçinde 16 eylemcinin bulunduğu tekne savaş gemileri eşliğinde İsrail'in Aşdod limanına götürüldü.

19 metrelik tekne Pazar günü Yunanistan’dan Gazze’ye hareket etmişti. Gazze filosundaki on tekneden sadece Dignity el Karama gizlice yola çıkabildi. Diğer tekneler İsrail hükümetinin Yunanistan ve Türkiye’ye ağır siyasi baskısı ve sabotaj nedeniyle limandan bile çıkamadı.

Teknenin yolcuları arasında Fransa’nın solcu cumhurbaşkanı adayı Olivier Besancenot, Yeşil Partili Avrupa milletvekili Nicole Kiil-Nielsen ve ünlü sendikacı Annick Coupe’nin da sulunduğu bildirilmişti.

Fransız “Gazze İçin Bir Tekne” örgütü sözcüsü Jean-Claude Lefort, Dignity el Karama yola çıkmadan önce, İsrail’in askeri müdahalesine karşı Fransa Dışişleri Bakanlığından koruma istediklerini söylemişti.

İsrail hükümeti Gazze’de hapis bir buçuk milyon Filistinliye yardım taşıyan gemilerin Hamas’a silah götürdüğünü ileri sürüyor ve malzemenin denetlendikten sonra karadan götürülmesini istiyor. Yardım kuruluşları ise İsrail ablukasının devletler hukuku ve uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu savunuyor.

Kaynaklar